Oikeassa korvassani on ollut muutaman viikon tinnutusta. Tässä faktat:
- Menin korvalääkärille, koska kuulo tuntui laskeneen. Lääkäri ei nähnyt korvassa mitään erikoista ja paineet on kunnossa.
- Kuulotestin tulos oli suurinpiirtein sama kuin pari vuotta sitten tehty. Kuulo ei ole laskenut.
- Yhtenä päivänä tinnutus hellitti melkein kokonaan. Kun kävin lenkillä ja muutenkin jumppasin, tuli se takaisin.
- Niskassani on erittäin kipeitä kohtia. Ne ovat ilmeisesti tulleet yhden harrastusken myötä, jossa olen ollut huonossa asennossa pää hieman kallellaan oikealle.
- Olen itse hieronut ja laittanut niskaan geeliä. Se auttaa hetkellisesti. Kun niskaa painelee kummalta puolelta takaisin, tuntuu se oikeassa korvassa kohinana. Vasemmassa korvassa ei sama paineleminen tunnu juuri mitenkään.
Onko jollakin kommentteja tilanteeseeni? Kuullostaako tutulta?
Tinnutus & niskat
hacci123
1840
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Niskalihakset ovat jäykät, painavat verisuonia ja hermoratoja. Minulla se johtui kofeiinin vaikutuksesta luustolihasten kalium/kalsium/natrium-tasapainoon, lihakset eivät levänneet koskaan liian korkean stressihormonitason takia. Seuraava vaihe on puutuminen ja pistely kasvoissa ja päänahassa.