miten

monta kaasoa voi olla

Voiko kaasoja/bestmaneja olla jopa kolme? Minulla on kaksi siskoa jotka haluan molemmat kaasoiksi. Lisäksi tahtoisin pyytää hommaan avuksi vielä yhden hyvän ystävän. Onko mielestänne kolme kaasoa liikaa? Äitini oli hyvin vahvasti tätä mieltä kun keskustelimme asiasta. Sama tilanne on miehelläni, hän tahtoisi kolme bestmania. Häissämme tulee olemaan n.200 vierasta. Toinen siskoistani (juuri se joka todennäköisesti tulisi olemaan se "pääorganisaattori") lähtee noin puoli vuotta ennen häitä kolmeksi kuukaudeksi ulkomaille, ja saapuu kaksi kuukautta ennen häitä takaisin. Ajattelin että kolmas kaaso voisi olla avuksi, kun kotisuomeen jäävä sisko on vielä sen verran nuorikin, etten aivan täysin luota hänen organisointikykyynsä.. :)

9

2204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :):)

      kyllä mielestäni voi olla, ja ainakin hommat tulee hoidettua jos on apu-käsiä. Kolme on kyllä myös mielestäni takaraja, koska neljä kuulostaa jo aika paljolta. Ja jos miehelläsikin olisi 3 bestmania niin eikö olisi luontevaa että kaasojakin olisi 3. Onnea häihin!

    • kolmekin kaasoa

      Ei siihen ole mitään sääntöä. Ja jos on noinkin isot häät, ja osa kaasoista on valmistelujen ajan poissa jne. niin voi olla parempikin, että on useampi avustaja joille jakaa vastuuta. Tuntuu varmasti kaasoistakin mukavammalta, ettei tarvitse yksinään kaikkea tehdä! :)

      • Just joo

        Ja ota itselles myös ainakin kaksi sulhasta, kyllä siten saat arjen sujumaan huomattavasti paremmin.


      • niin,
        Just joo kirjoitti:

        Ja ota itselles myös ainakin kaksi sulhasta, kyllä siten saat arjen sujumaan huomattavasti paremmin.

        Miksi? Itelläskö on? Kiitos tästäkin asiattomasta vastauksesta.


      • On On On
        niin, kirjoitti:

        Miksi? Itelläskö on? Kiitos tästäkin asiattomasta vastauksesta.

        18 kaasoa, joten kolme on ihan ok. Tarvisen monta kaasoa, koska vieraita tulee noin 500.


    • Nimetön

      Siskot voivat auttaa häiden järjestelyssä olematta kaasoja. Ihan oikeasti! Läheiset ihmiset voivat olla apuna. Kaaso ei ole mikään virallinen juttu. Voit olla ilman kaasoa tai pitää miten monta kaasoa tahansa. Kaaso ei ole orja. Keitähän ne sulhasen bestmanit ovat. Kivat kun parasta voi olla kolme!!!

      • kun menen naimisiin

        Minulla on tiedossa, että kun menen naimisiin niin sulhasellani on kolme bestmania. Tämän nykyisen mieheni kanssa siis ajattelin joskus mennä, ja hänen lähikaveripiirissään kaikilla on ollut vuorotellen kolme bestmania. Ovat olleet neljän miehen porukassa tiiviisti tosiystäviä yläasteelta lähtien ja ei siinä sitten eka naimisiinmenijä osannut päättää kenet valitsee ohi muiden. Niin siitä tuli vähän niin kuin perinne, että kaikilla on kolme. Itse ajattelin kyllä pyytää vain yhden kaason, menee muuten aika sekavaksi koko touhu...


    • ...

      Muista kaason ja morsiusneidon ero. Kaasoja mieluiten 1, morsiusneitoja saa olla useampi.

      • vastaa..

        Morsiusneidosta tulee mieleen lähinnä sellainen söpö pieni tyttö joka heittelee ne kukat ja kulkee morsiamen "koristuksena" eikä niinkään oikeana kätenä...? Joku mainitsi täällä että pitää muistaa että kaaso ei ole orja. En tietenkään niin luulekaan, siksi juuri tätä useamman kaason vaihtoehtoa olen pohtinut. Meille on tulossa suht isot häät ja vähän huolestuttaa toisen (alle kakskymppinen) pikkusiskon pärjääminen, eli vaikka hän nimellisesti olisi kaaso, luulen että käytännössä nämä aikuisemmat kaasot hoitavat hommmia enemmän. Minulla on juuri se tilanne, että molemmat siskot ovat niin rakkaita etten millään tahtoisi jättää toista ilman kaason nimikettä, kun tiedän heidän sitä niin innolla odottavan. Tämä ystävä tulisi kuvioihin, koska taas tämä vanhempi siskoni on lähdössä tärkeälle ulkomaanmatkalle ennen häitä enkä tahtoisi nuoremman siskon jäävän yksin painiskelemaan kaason tehtävien kanssa. Ne on varmaan ne hääpäivän ohjelman suunnittelu (osin) ja polttarit lähinnä, ja jotain käytännön järjestelyjä jos ehtii, mitä ajattelisin kaason hommiin kuuluvan. Sääliksi käy niitä kaasoja joita morsiamet orjuuttaa ja vaatii vielä pukeutumaankin "morsiameen sopivasti" ja maksamaan omasta pussistaan kaiken. (Minusta se on kyllä kaaso joka itse päättää miten pukeutuu, toki eri tilanne jos kaaso itse haluaa pukeutua morsiamen kanssa tyyliin sopivasti.)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1157
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      44
      595
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      548
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      513
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      504
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe