Kompressorin paineet ei nouse

paineet

Nyt on homma silläviisii, että ei kompurassa viisari värähä vanhaan malliin. Eli laitos on tollanen Gelbin 24 litran, max 8 barin, öljytty ja sen sellasta, kaiketi tuo yleisin muutaman kympin vehje. Ennen homma pelas niin kuin pitääkin, kun paineet nousi 8 bariin katkas pyörimisen. Vaan nyt on iskenyt vika, ei nouse viisari, kun 4 barin tienoille ja kone pyörii loputtomasti. Aiheeseen liittymättömästi ei ole ainakan vettä säiliössä, ilmafiltteri ei ole tukkeessa(ei auta vaikka ilman filtteriä pöristää) ja öljyt on silmän kohdilla ja vanha kunnon mittarin naputtelu kyllä heiluttaa viisaria. Ilmaa ei tunnu virtaavan muualta kuin lähdöistä ja ilmanotosta. Onko se sylinteri nyt sitten niin sohlo ja parin vuoden harvan käytön jälkeen, ettei jaksa tehdä enemmän paineita?

6

11673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • htrjhr

      Yleensä on joku vuoto putkissa. Monesti sitä on paha huomata, koska katkos on juuri liittimen tyvessä. Kopeloi huolella läpi kaikki liitokset. Purkkiin menvien putkien vuotoa ei ole helppo huomata, koska koneen pitää olla käynnissä.

      • TJuS

        Täällä sama vika, paine ei nouse kuin vähän yli kahden kilon. Minulle on ehdotettu, että paineensäädin on viallinen. Tietääkö kukaan voiko sitä korjata, vai onko uusittava?


    • kokokokokomukukuksia

      Itsella tapahtui kanssa vastaavaa, mutta huomasin, että kompuran pohjaproppu oli jäänyt auki.

      Tutki, mieti ja tee päätelmiä.

      Jos takuuta, huollata.

      Jos ei takuuta, vie huoltoon ja kysy hinta-arviota.

      Elämä jatkuu.

    • ???

      Mistä varaosia kompuroihin? läppäventtiilin läppä vuotaa eli saaks noit läppiä jostain erikseen? tai sit koko levy? tai sit uus lohko?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Toisella kompuralla ja pitkällä letkulla voisi syöttää ilmaa tankkiliitäntään, silloin ei melu haittaa ja vuoto todennäköisesti löytyy. Muutaman halpiskompuran olen korjannut, moottorissa ja sylinterissä harvoin vika.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      77
      3392
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      4
      1284
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      4
      1071
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      26
      1036
    5. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      810
    6. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      42
      760
    7. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      744
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      45
      729
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      29
      683
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      667
    Aihe