Unohdetaan raha ja asuntojen hinta hetkeksi. Tavallaan. Oletetaan että olisin kiinnostunut tietystä asunnosta joka valmistuu marraskuussa. Onko tämän hetkisessä tilanteessa mitään järkeä ostaa uutta, vielä valmistumatonta, asuntoa? Oletetaan että olen saanut omani myytyä ennen marraskuuta ja uusi asunto olisi pakko saada.
- Alkavatko rakennusyhtiöt mennä sankoin joukoin konkurssiin siinä vaiheessa?
- Onko mahdollista että taloa ei saada lainkaan valmiiksi johtuen yleisestä tilanteesta?
- Jos ostan asunnon ja esim. yli puolet muista asunnoista jää tyhjiksi pitkäksi aikaa, joudunko itse niiden vastikkeiden maksumieheksi? Varsinkin konkurssitilanteessa?
- Oletetaan että pääsen muuttamaan mutta asunnossa on ongelmia ja hutilointia. Mikä on rakennuttajan vastuu jos he menevät muuton jälkeen konkkaan tai selvitystilaan, esimerkiksi ensi keväänä? Tätä on vaikea ennakoida mille rakennuttajille näin ensiksi käy.
Tämmösiä hajanaisia mietteitä. Jotain mielipiteitä? Mitään asiallista on kai vaikea saada mutta toivotaan parasta!
Uuden ostaminen loppuvuodesta
hillosilmä
7355
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kun kahden vuoden päästä saa varmasti uusia asuntoja 60-80% alaennuksella.
Voin sanoa että nämä valmistuvat kämpät tehdään täysin päin persettä, kaveri on/oli sähkäri rakennuksilla ja duunareilla ei ole mitään motivaatiota tehdä hommaa hyvin kun hommat on loppumassa.En tässä viitsi sen enempää sanoa mutta käsittämättömiä juttuja/pommeja/ylläreitä on luvassa ja paljon.
erityisesti ennen sotia rakennetut. Nykyjään tehdään vaan homepommeja pulloja.
Kun ostajalle tulee lopputili, niin omistusasunnot menee pakkohuutokaupassa pilkkahintaan.
Aika hyvin arvasit, melkoisia paskavastauksia ehtikin tulla jo melkoinen liuta. Kyllähän siinä tietyt riskit on että keskeneräisen rakennuksen rakentaja menee nurin ja hanke ainakin viivästyy. Kauppa on suht rauhallista, eikä asuntoja revitä käsistä ja toisaalta ostopäätöksenhän voi tehdä minuutissa, sitten kun sen aika tulee. Eli ei sulla ole mikään pakko ostaa asuntoa ennen kuin talo on valmis. Tietysti voi käydä niin että et saakkaan juuri sellaista asuntoa kuin haluat, jos jätät valinnan viimetinkaan. Valinta on sinun :)
tuolla ratkaisulla. Siitä vain jos uskallusta riittää. Onko mikään riski liian suuri jos sen palkintona on ihan oikea oma asunto? (sarkasmia:) Se on loppujen lopuksi arvoista kiinni, mitä pitää elämässään tärkeänä. Tuohon hankintaan tosin liittyy tällaisissa oloissa niin monia riskejä, että en oikeastaan ymmärrä ollenkaan, kuinka kukaan järkevä niitä ottaisi? Ainoastaan jos rahat on jo tienattuna ja asunto valmis ja muut taloyhtiön asunnot myyty, eikä taloyhtiö ole ylenpalttinsen velkainen (ei isoja rahoitusvastikkeita) ymmärrän kaupan, muuten en. Itselleni huoleton elämä on sittenkin sitä nautinnollisinta. Olen kyllä omistanut asunnon aika kauan, ehkä glamour on vain asiasta haihtunut, koska myytyäni viimeisen omistusasunnon en enää ostanut uutta. Saatan kuitenkin tulevaisuudessa muutaman vuoden sisällä ostaa asunnon, mikäli hintataso on jotensakin järkevä, mitä se ei nyt mielestäni ole.
"Ainoastaan jos rahat on jo tienattuna ja asunto valmis ja muut taloyhtiön asunnot myyty, eikä taloyhtiö ole ylenpalttinsen velkainen (ei isoja rahoitusvastikkeita) ymmärrän kaupan, muuten en." Niin mutta tässä se ongelma ja kaiken ydin juuri piileekin. Olisi tietysti hyvä saada se taloyhtiön paras asunto eikä se huonoin. Ne huonoimmathan jää viimeiseksi. Ne mitkä ovat alakerrassa roskakatoksen vieressä ja näkymänä vain tiiliseinää tai aitaa. Ei niitä kukaan halua ja niihin sijoittaminenkin on hieman niin ja näin kun myyminen on tulevaisuudessa ongelmallista. Eli hyvä pitäisi saada ja uudesta talosta se on mahdollista, mukku ei vaan tiedä meneekö niitä muita kaupaksi ollenkaan. Vuodenvaihteessa myös lamaa on kestänyt jo reilusti yli vuosi, ja mitään muutosta ei todennäköisesti ole tulossa, ja monen rakennusliikkeen rahkeet jatkamiseen on jo varmasti aika lopussa.