Carina e vetokoukku.

ostin,,

vanhan vetokoukun romiksesta ja olen asennellut sitä paikoilleen. odotin että johdolle olisi valmis reikä, tälläistä ei kuitenkaan löydy, enkö vain löydä vai poraanko reijän ehjään peltiin. Miten tuo katsastus menee, täytyykö heti vai voiko odottaa seuraavaan vuosikatsastukseen.

3

841

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei,

      löydy valmista reikää niin poraa reikä jonnekin ja laita siihen kumitulppa/läpivientikumi jonka läpi vedät johdot. Ei tarvitse katsastaa, vetoa vaan. 1.4.2000 ja sen jälkeen käyttöönotetuissa autoissa koukun tulee olla e-hyväksytty.

    • löytyy

      Takapuskurin alta löytyy valmis reikä läpiviennille. Otat ja tyhjäät kontin ja riipaiset varapyöränkin vaikka pois, niin takaseinässä pitäisi olla reikä valmiina kumitulppineen. Ellei ole, niin sitten on varmaan peräpeili joskus vaihdettu. Niin tai jos sulla on ollut jo takapuskurikin irti, niin olishan sen jo siitäkin huomannut.

    • kiitos..

      vastanneille, reiän jouduin poraamaan, loppujen lopuksi helppo homma kunhan ensin löytyi 14 mm poranterä. läpivientikumi oli johdossa valmiina. Virtavarkailla yhdistin johdot, auton johdoissa kummitteli ensin keltavihreä jota luulin maajohdoksi, maajohto on kuitenkin valkoinen mustalla raidalla. Puskurin ruuveista kaksi katkesi, toisen porasin auki ja korvasin vastaavalla, puskurin alla olevan vaihdoin koko ruuvin ja mutterin. Ei mikään ensikertalaisen projekti mutta ei nyt ylivoimaisen vaikeakaan jos on vähän kokemusta miten päin ruuvi aukeaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      240
      2734
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      851
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      42
      839
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      825
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      130
      820
    Aihe