Nuorten yleistieto

Juttelin juuri 8.luokkalaisen kanssa, joka ei osannut luetella kuukausia. Viikonpäivät menivät juuri ja juuri. Onko teineissä enemmänkin porukkaa, joka tunnustaa tällaisten perusasioiden puuttuvan yleistiedostaan?
9878
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tammi helmi maalis huhti touko kesä heinä elo syys loka marras joulu! Kyllähän ne siellä muistissa on.

Äänestä
  • Nii tietokoneen muistissa taitaa olla. Aiaiai nykynuoriso googleineen.

    Äänestä

Eipä sitä kaikkee tarvii osata. Tottakai mä kuukaudet ja viikonpäivät osaan, mutta esim. aakkosia en osaa vieläkään vaikka 16-vuotta olen.

Äänestä
  • aika einstein olen. sain päivän naurut näistä aloittajan viestistä ja viestiketjusta, kiitos!

    Äänestä

  • tyttö. kirjoitti:

    aika einstein olen. sain päivän naurut näistä aloittajan viestistä ja viestiketjusta, kiitos!

    Ohhoh, tuut pääsee viel vitun pitkälle elämässäs noilla. Koulu keske ja tohtoriks.

    Äänestä

Yleensä lähetään esittämis linjalle. Todellisuudessa kaikki hallitsevat viikonpäivät ja kuukaudet. Uskon vahvasti siihen, että 8.lk on enemmän tai vähemmän murrosiän aikaa, joten sitä on turha muutenkaan odottaa heiltä paljoa. Keskimäärin 8. luokalla laskee toikkarin keskiarvo. Paljon olen kuullut, että nuoret hallitsisivat yleistiedon perusasiat todella hyvin. Nyt en siis tarkoittanut mitään Ranskan maankohoamis mittoja taikka Descartesin metodisääntöjä, vaan he mm. ajankohtaiset asiat. Myös yhteiskuntaopin opiskelun into on kuulemma lisääntynyt viime vuosina :D

Äänestä
  • itsepähän aloititte joten aattelinpa nyt ärsyttää teitä pikkasen kun pidätte nuoria ihan tyhminä t:16-vuotias viisas tyttö

    Äänestä

"normaali" vai minkälainen. Okei, nyt tulloo valituksia, mutta menkööt. Tarkoitan lähinnä, että onko kyseinen oppilas jossain erityisluokassa yms..

Äänestä

No eipä se nyt ihmeellistä ole. . . tai on, mutta itsekkin olen 16v ja joku sieltä aina jää välistä pois ku niitä luetteleen alan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ik9 kirjoitti:

Juttelin juuri 8.luokkalaisen kanssa, joka ei osannut luetella kuukausia. Viikonpäivät menivät juuri ja juuri. Onko teineissä enemmänkin porukkaa, joka tunnustaa tällaisten perusasioiden puuttuvan yleistiedostaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu