niin, 2002 1,5 allu valahtaa jostain syystä alamäkeen päin, jos auto pysäköity keula ylöspäin, 1. vaihde silmässä. "Valuminen" alkaa melkein heti kun sammuttaa auton ja nostaa kytkimsen ja vapauttaa jarrun.
Tämä valuminen tapahtuu nytkähdellen ja se vaatii tapahtuakseen suht' jyrkän mäen, mutta eihän auton saisi missään olosuhteissa alkaa valahtelemaan. Käsijarrulla kun lukitsee vielä, niin voi olla suht' koht' varma että bilika olis ehkä vielä seuraavanakin päivänä näköetäisyyden päässä alamäkee päin kuin mihin sen on jättänyt edellisen kerran. Valumisen kuulee myös, kun käsijarrupalat alkavat "valittaa" kun tapahtuu liikettä = valumista, vaikka sitä ei vielä omin silmin havaitsekaan.
Onko "vika" (tai Nissanin tapauksessa ominaisuus) vaihdelodjussa vai kytkimessä? Itse veikkaisin kytkintä jossain muodossa.
Tää vaiva alkoi oirehtia tuossa menneen talven aikana. Eikä viittis ihan tiiliskiviäkään pyörien taakse alkaa asettelemaan joka kerran kun mäkeen pysäköi. Nissanista nouseminen julkisella paikalla on ihan riittävä nöyryytys.... :-D
Valuva allu
mistä johtuu?
5828
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Paljonko ajettu? Kuulostaa siltä, että kone pyörähtää askelittain, kun siellä ei ole riittävästi puristuksia.
ekana tulis mieleen korjauttaa käsijarru kun ei pidä,eikä ole häpee omistaa nissan.
saanu lootas hajalle, mäkiparkissa ohjekirjankin mukaan aina käsijarru päälle pelkän vaihteen varaan sitä ei saa jättää, ja toi nissanin vinttasysteemilevyjarru käsijarru (käsijarruvaijeri siis kiristää jarrupalat takalevyyn jarrusatulan kautta) on muutenkin surkea jollei sitä säännöllisesti puunaa ja voitele että se toimii.
Autosi on aivan kunnossa. En tiedä yhtään autoa, joka pysyisi ilman käsijarrua pelkän moottorin varassa mäessä. Vaihteen varaan pysäköiminenhän tarkoittaa, että sylinteriin jää puristustahti päälle, ja auto pysyy tasan niin kauan paikoillaan, kunnes puristunut ilma on vuotanut männänrenkaiden ohi kampikammioon. Kun kaikki ilma on vuotanut sylinteristä, niin vastus mäntään lakkaa, ja moottori pääsee pyörähtämään, kunnes seuraava sylinteri jälleen hetkeksi pysäyttää liikkeen. Tarpeeksi jyrkässä mäessä auto kulkee koko ajan, vaikkei moottori käy.
Vaiva kuulostaa siltä kuin moottori "kävisi" hidastetusti. Aikaisemmat autot eivät ole oirehtineet ko. tavalla (Nissan Sunny -88 (200 kkm) ja 323 matukka -90 (250 kkm)) ylämäkeen pysäköitäessä. Kyllä se käsjarrukin pitää, kunhan vaan kiskoo riittävästi. Sen vaan kuulee kun käsijarru "tyrisee" jos se ei ole riittävän kireällä. Allua on poljettu eteenpäin noin 160 kkm, ilmeisesti tämä on sitten jokin poikkeusyksilö. N15 allu -96 pysyy myös ilman käsijarruja ylämäessä paikallaan. Kiitos vastanneille, josko tää tästä!