ON KUSTA PÄÄSSÄ

SIKAINFLUENSSA!

täytyy ihmisellä olla kusta pää täynnä. pitää vielä rehvastella, että on juuri tullut matkalta Meksikosta. Vitun kusiaivo, olisit menny heti kentältä tutkimuksiin. Se paska on nyt ilmeisesti Suomes! http://www.ess.fi/?article=234710

9

795

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmh!!

      Kyllä viranomaiset hoitavat asiansa. Onpa taas niin kammottavaa ja sitä paitsi kuka voi ennustaa mitä tapahtuu missäkin. Kait säkin haluat matkustaa???

      • matkustaminen

        mulle mikää henki ja elämä oo! Eikä tulis pieneen mieleenkään reissata ympäri maailmaa joka helvetin sikolättiloukkoon. Mikä ihme saa ihmisen lähtee johonki Meksikoon? Kyl tollanen käyttäytyminen on jo edesvastuutonta. Siinä leikkii paitsi oman ja läheisten myös kaikkien muiden ihmisten hengellä. Nytkin tää matkaaja tiesi Meksikossa ollessaa ett sikainfluenssaa siellä on. Vain omaa napaansa aatellen hän poistui häntä koipien välissä kotimaahan eli tänne Suomeen ja toi mahdollisesti tullessaan sen helvetin sairauden kotimaahan. Ois pysyny siellä Meksikossa, ku kerta sinne oli hirvee tunku mennä ja muutenki oleilla pitkiä aikoja. Vähintääki ois voinu heti Helsinki-Vantaalla vaatii päästä tutkimuksii mahdollisen sikainfluenssan varalta, koska on tulossa riskialueelta. Nyt on ollu pokkaa viikko maleksia Suomessa ympäriinsä ja tartuttaa tautia mahdollisesti eteenpäin täysin tuntemattomiin ja tietämättömiin ihmisiin. Ja eihä tää oo vast ku lopun alkusoittoa! Mietipä miten esimerkiksi jonkun lapsen vanhempi suhtautuu siinä tilanteessa, jos tauti tarttuu lapseen ja lapsi kuolee? Ei kyl hyvällä katso näitä tällasii edesvastuuttomia ihmisiä! Sä kuulutat viranomaisten perää. Pitääks suomalaisten olla niin umpityhmii, ett ne ei osaa ite omatoimisesti tehä mitää järkevästi? Oma-alotteisuus on kyl kateissa. Veikkaan, ett moni vastuullinen Meksikon-matkaaja tänä päivänä toimis toisin eli pyytäis päästä varuulta verikokeisii yms, jotta sikainfluenssan mahdollisuus voitais sulkee pois... Ja on erittäin järjetöntä lähtee tollasen matkan jälkee viel viikkokausiks hyppii valtoimenaa ympäri kaupunkii välittämättä siitä,ett ite saattaa olla taudin kantaja. Kannattais tollases tilantees pyytää esim. joku muu hoitelee kauppa yms. reissut kunnes varmistuu, ett ite ei oo taudinkantaja. Kato kun sitä maalaisjärkeä pitäis käyttää eikä aatella vaa omaa itteensä!


    • Niitä

      On nyt on koneellinen potilaita kohta,nää rikkaat ? eläkeläist koluaa koko maaliman,ja samalla lämpiää koko pallo,ja tämä tulee kasvamaan kolmanteen potensiin.lähivuosina.

      • osin täysin

        turhaa, mutta eihän poliitikot siihen puutu esim. verotuksella, sillä yhtiöhän on valtion omistama. Samahan se on taksimatkoissa alv on vain 8%, minkä ihmeen vuoksi??


    • hollolalaiset

      vaan kotonanne älkääkä poistuko sieltä mihinkään. Eipä leviä sitten tyhmyyskään.

      • koskaan käyny

        ulkomailla en edes Suomen lapis. Ei oo varaa nääs köyhällä.


      • Lahdes
        koskaan käyny kirjoitti:

        ulkomailla en edes Suomen lapis. Ei oo varaa nääs köyhällä.

        eikä ole kiirettä käydäkhän.


    • Anonyymi

      :D ei helvetti mikä läppä. Hollola osiossa vielä. Just oon Meksikossa korona aikana t. Soramäki :D deja vu?

      • Anonyymi

        Piri maistuu ja gei pörn.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1077
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      48
      1031
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      912
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      847
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      827
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      800
    9. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      703
    10. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      699
    Aihe