Moikka!
Oletteko muut ehtineet tutustua ennakkoaineistoon jo? Miltä vaikuttaa? Oletteko minkälaisia pisteitä saamassa yo-arvosanoista sun muista?
Liiketalous/TAMK
tässä mietiskelen
19977
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Aika tylsältä näyttää aineisto näin äkkiä katsoen, olisi sittenkin pitänyt osallistua kokeeseen viime vuonna. Vaikka sivumäärä näyttääkin suurelta, niin paljon näytti olevan tilastoja ja diagrammeja, joiden tarkkoja lukuja ei ohjeiden mukaan tarvitse osata, kunhan tietää päälinjat. Itselläni pohjapisteitä tulee 59 (koulumenestys, eka hakutoive, työkokemus). "Kevään 2008 haussa alin pistemäärä, jolla liiketalouden koulutusohjelmaan valittiin opiskelijoita, oli 76.67 pistettä." Jos taso on samanlainen tänä vuonna, niin eipä tarvitse suoriutua ainakaan täydellisesti kokeesta sisään päästäkseen.
Minusta tuo englanninkielinen on siitä juuri hankala, että siinä on melkeinpä vain taulukoita ja prosenttiosuuksia lueteltu. Mitä sellaisesta sitten kannattaa opetella? Pari virhettäkin bongasin aineistosta. Alussa mm. sanotaan, että haastateltiin 15-17 -vuotiaita suomalaisia... Taitaa olla oikeasti 15-74-vuotiaita. Myös Veritaksen vuosikertomus ihmetyttää. Olisin toivonut jotain matskua, josta oppisikin jotain. Esim. jotain liiketalouden kirjallisuutta tms. Mutta ei voi mitään. Näillä mennään ;)Lukuintoa kaikille hakijoille.
Juuh samaa mieltä minäkin. Siinä suomenkielisessäkin oli paljon nimiä niin niitä nyt tuskin tarvitsee rueta opettelemaan? Pitää nyt vaan panostaa tuohon kovasti, koska ei niin kovin vahvasti kirjoitukset menneet :D
Ite aluksi katsoin aivan samaa, mutta se siinä alussa tarkoittaa että ihmisiä haastateltiin 15-17 vuoden ajalta, minkä pohjalta ne tulostaulukot on tehty. Haastateltavien ikäjakauma on 15 ja 74 välillä.
kyllä se virhe oli.
Kyllähän tuossa vuosikertomuksessa ilmenee hurjasti nykyaikaisiin organisaatioihin liittyvää tietoa. Ensinnäkin puhutaan jälkimodernin näkökulman mukaisesti verkostoista, asiakaskeskeisyydestä, jatkuvasta muutoksesta, innovoinnista, ydintoiminnasta, laadusta, osaamisen kehittämisestä ja työhyvinvoinnista.. Ei tuo vuosikertomus ole pelkästään "yhtiön kehumista". Kokonaisuudesta saa hyvän kuvan siitä mihin nykyaikainen palveluorganisaatio pyrkii.
Ei ne oppikirjat ole ainut väylä oppimiselle. ;)
Virhe ainakin kyseisen tekstin suomenkielisen version mukaan.
pistemääriä löytää?
Kyllä se virhe oli :) Ne taulukothan oli jostain n. viidestä edellisestä vuodesta korkeintaan.
mitenkä monesti ootte lukeneet aineistoja? en oikein tiedä miten tässä painotetaan ja mitä. onhan tuossa veritaksen vuosikertomuksessa paljonkin asiaa, pitää vain osata poimia ne... mutta sitten mitä siinä sitten huomenna muistaa niin onkin eri juttu :S
mitenkä monesti ootte lukeneet aineistoja? en oikein tiedä miten tässä painotetaan ja mitä. onhan tuossa veritaksen vuosikertomuksessa paljonkin asiaa, pitää vain osata poimia ne... mutta sitten mitä siinä sitten huomenna muistaa niin onkin eri juttu :S
Itse oon lukenut aineistot noin kolme kertaa läpi ja vähän koittanut matikkaa kerrata, hirveä paniikki kuitenkin päällä, hirvittää huominen ja paljon!! Itsellä lähtöpisteitä kasassa 52, eipä sillä paljon juhlita :(
Mitäs mieltä valintakokeesta? Montako pojoa luulette saavanne? Itse en osaa sanoa yhtään! Kirjoitin kirjoitelmaa 1 sivun, vastasin kaikkiin muihin monivalintoihin, paitsi matikkaosuuden yhteen :D
Matikan kysymykset oli ihan siedettäviä, luulisin, että ne meni OK. Monivalintatehtävissä jätin tyhjäksi ehkä viidesosan. Kun en kertakaikkiaan ollut varma, niin en sitten vastannut.
Meillä oli ryhmähaastattelu, joten ei tarvinnut kirjoittaa sitä kirjoitelmaa.
Et varmaan hakenut TAMKin liiketalouteen, jos sinulla oli ryhmähaastattelu? TAMKissa oli nääs kirjoitelma.
Hain SAMK:iin. Huomasin otsikon, mutta kun kuitenkin koemateriaali on sama kaikissa paikoissa, niin vastasin.
Ei ku meinasin vaa, että itsestäniki ois ollu pätevämpää jos ois ollu haastattelu. Se kirjoitelma, mikä oli, kirjoitettiin pelkästään Fkl:n raportista. Missään ei katsota nujö on motivaatio lähteä opiskelemaan, sosiaalisia taitoja tms.
Kyllähän se opiskelumotivaatiota mittaa, että jaksaa lukea jonkun firman vuosikertomusta viikkotolkulla ja jotain ihme prosenttilukuja opetella, että kuinka moni suomalainen maksoi pankkikortilla vuonna 2008 ;)
kyllä meni ainakin se veritasosuus ihan lottoamiseks. teksti tuntu ihan joltain mainokselta ja kysymyksen siitä ihan epäolennaisilta. hoppas att lyckas..