1. Onko jollakin tietoa minkälaisia viisumeja Kiinan suurlähetystö tällä hetkellä myöntää? Olisi tarvetta mahdollisimman pitkälle viisumille ja ainakin aikaisemmin oli vielä mahdollista saada 6kk turistiviisumi, jossa oli 100 päivää maahantulosta lähtien ja multi-entry. Nyt olen kuullut, että poiketen suurlähetystön sivustosta ei ole mahdollista enään saada 6kk turistiviisumia, vaan kaikki ovat 3kk viisumeja max. 2 entryä. 2. Auttaisiko ystävän kirjoittama kutsu saamaan pidempi aikaisen viisumin? Tätä vaihtoehtoa en turhaan haluaisi käyttää, sillä se aiheuttaa ongelmia ystävilleni. Perhesuhteilla kirjoitetulla kutsulla voi ainakin saada vielä 1 vuoden viisumin, mutta tämä ei ole vielä mahdollista minulle. Kiitos kaikkista tulevista tiedoista/vinkeistä.
Pidempi aikainen viisumi Kiinaan
2
784
Vastaukset
- Grogi
Se riippuu täysin siitä että oletko tulossa töihin vai "lomalle". Työasioissa ei pitäisi olla ongelmia, hommaat Z-visan lähetystöstä ja paikanpäällä joku firma hoitamaan työluvat ja pitempiaikaisen viisumin. Näin tapahtui minun kohdalla. Jos olet tulossa esim vuoden lomalle, niin se on jo vähän hankalempi juttu, sit vaan turistivisoja hakemaan toinen toisensa perään, kerran voit uusia turistivisan paikanpäällä Tianjinissa ja sen jälkeen käynti esim Hong Kongissa on välttämätön. joku voi korjata jos jotain puuttuu...
- asiaa...
Hain itse syksyllä toista kertaa 12 kk multiple entry visan perhesiteisiin vedoten. Ensin mies lähetystössä kertoi et voi myöntää vain 6 kk visan. Kun kerroin et mulle on jo aikasemmin myönnetty 12 kk visa, hän antoi uuden samanlaisen. Mut maassaoloaika yhdellä kertaa on 30 vrk. Tähän kuulema on mahdollista saada pidennystä 1-2 kertaa 30 vrk paikallisessa poliisilaitoksella. Näin ne kertoi meille kun kävin rekisteröitymässä siellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2154168Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692675Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932391- 472323
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321551Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5301347Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951316- 571300
- 751263
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251176