Tavallisessa kaiuttimessa on vain pakollinen,
siis konkka estämässä bassojen pääsyn
diskantille. Bassoelementillä ei ole lainkaan
suodatusta jolloin sen toistoalue saattaa
mennä päällekkäin diskantin toistoalueen kanssa.
Tämä aiheuttaa kuuden desibelin korostuksen
yläkeskialueelle mikä tekee äänestä korvia
raastavan. Ongelma on helppo korjata
rajaamalla basson toistoaluetta sarjaan
kytketyllä kelalla. 8 ohmin bassolle kytketään
kahden millihenryn kela ja neliohmiselle
yhden millihenryn kela. Eilen tein kyseisen
parannuksen vanhoille 2-tiekajareille ja
ero on kuin plutolla ja auringolla! Nyt minulla
on hifikaiuttimet eikä siihen tarvittu
kuin yksi kela kumpaankin.
2-tiekaiuttimen parannus
Hifisti-66
5354
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ja Tervetuloa tinankäryttäjien kiltaan. Näin se menee kun osaa. Joku tumpelompi olisi menettänyt muutaman satasen uusiin kajareihin.
Taitaa meillä olla aika erilainen käsitys "tavallisesta" kaiuttimesta. Minulle se "tavallinen" kaiutin on joko hifiliikkeestä ostettu tai itse rakennettu, ei ainakaan se stereosarjaan sisältyvä halpispönttö. Minun "tavallisessa" kaiuttimessani on kyllä jakosuodinkin. Valitettavasti noista tuunaamistasi jakosuodattimettomista halpispöntöistä ei kuitenkaan taida tulla hifiä yhden kelan lisäyksellä, eikä oikein millaan muullakaan. Sitä en toki kiistä, etteikö tekemälläsi muutoksella olisi jotain vaikutusta siihen, miltä kaiutin kuulostaa. Kaiuttimen hifiys kun koostuu aika monesta seikasta, joiden on oltava sovitettu toisiinsa: kotelon mitoitus, materiaali ja eristys, elementit ja jakosuodin - tärkeimmät tässä lueteltuna. Tavoitteena on mahdollisimman suora taajuusvaste mahdollisimman laajalla taajuusalueella. Lopputulos on toki yleensä jonkin sortin kompromissi, mutta mahdollisimman hyvä sellainen. Lukaisepa vaika jokin vanha Hifi-lehden julkaisema kaiuttimien rakennusohje, jos satut käsiisi saamaan. Niissä oli aika hyvin perusteltu, miksi kaiuttimesta on suunniteltu juuri sellainen kuiun se on.
Minä EN pidä keskialueen kailotuksesta pätkääkään! Yhden asteen suodin riittää mainiosti kun sen tekee niin että keskialue vaimentuu. Tämä on kuulemma saksalaistenkin mielipide!
jos toi nyt sattui parantamaan sinun kaiuttimiesi sointia sinun kuunteluhuoneessasi, sinun äänilähteellä ja vahvistimellasi, ja ensisijaisesti sinun mieltymyksiisi ja musiikkimakuusi sopivaksi, niin ei se tarkoita että se toimisi jollain toisella vaikka saksan 80 miljoonaa asukasta olisikin sitä mieltä.
Sibelius, ja Pilliurut Kalevi Kiviniemen soittamana kuuluvat mahtavasti! Múlla on lisäksi erillinen bassovahvistin, aktiivijakosuodin ja 200 litran bassokaapit! Pilliurkujen jalkioäänet kuuluvat upeasti! Olen Hifisti!, Perkele!, ja ymmärrän HYVÄN musiikin päälle! Nuorisomusiikki on METELIÄ!