Lontooseen!

-onko syytä huoleen-

Heathrow, Britannian vilkkain. Sikaa keuhkoissa takaisin tullessa? Mitä mieltä olette.

6

1350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • travelleri vaan

      Itse menisin kyllä. Matka itsellänikin varattuna toukokuulle.

    • Harakka

      Olen varannut matkan perheelleni Lontooseen kesäkuulle, mutta nyt mietityttää, uskaltaako sinne sikainfluenssan takia matkustaa? Mitä mieltä olette? Matkaa ei ole vielä maksettu, perua voi ensi sunnuntaihin asti.. Onko kukaan samankaltaisessa tilanteessa?

      • travelleri vaan

        Itse lähtisin kyllä. Olen myös menossa loppukuusta.


    • syytä huoleen

      Sikainfluenssa on osoittautunut olevan paljon pelättyä lievempi. Se ei ole normaalia influenssaa kummempi. Ei mitään syytä pelätä tai jättää matkustamatta.

      • ja on levinnyt

        rajunlaisesti siellä Iso-Britanniassa, epidemia. Kuollutkin useita. Lähinnä se huolettaa, että jos sen tuo sitten suomeen ja sairastuttaa jonkun, niin varmaan kivitetään täällä sitten. Olen kyllä ajatellut eristäytyä kotiin ainakin viikoksi matkan jälkeen, tosin kouluun pitäisi mennä, mutta siellä se vasta tarttuisi. Tietysti lentokone ja muu matkustus, tosin lentokoneessa on muutkin olleet kyseisessä paikassa, joten ei ole itse niin pahasti vastuussa.


      • live by the river
        ja on levinnyt kirjoitti:

        rajunlaisesti siellä Iso-Britanniassa, epidemia. Kuollutkin useita. Lähinnä se huolettaa, että jos sen tuo sitten suomeen ja sairastuttaa jonkun, niin varmaan kivitetään täällä sitten. Olen kyllä ajatellut eristäytyä kotiin ainakin viikoksi matkan jälkeen, tosin kouluun pitäisi mennä, mutta siellä se vasta tarttuisi. Tietysti lentokone ja muu matkustus, tosin lentokoneessa on muutkin olleet kyseisessä paikassa, joten ei ole itse niin pahasti vastuussa.

        Otapa huomioon, että UK:ssa siihen kuolleista osalla kuolinsyy ei ole ollut nimenomaan sikainfluenssa, vaan se on ollut osasyy potilaan kunnon heikkenemiseen varsinaisen kuolinsyyn ollessa jokin muu sairaus.
        Mielestäni olet ihan vainoharhainen, jos aiot eristäytyä kotiin matkan jälkeen.
        Itse olin viime kuussa Lontoossa, siellä ihmiset elävät ihan normaalisti kuten ennenkin. Käsihygienia kannattaa pitää kunnossa normaalisti, mitään erityistoimenpiteitä ei tarvita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      95
      9269
    2. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      92
      7609
    3. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      33
      7559
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      234
      7241
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      94
      5995
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      86
      5871
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      105
      5561
    8. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      13
      5201
    9. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      66
      4666
    10. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      30
      3286
    Aihe