Yritän saada oman ensiromaanini alulle, ja samalla paiskin töitä niin, etten ehdi kirjoittaa. Kuuntelen äänikirjoja, viime aikoina bestsellereitä, oppiakseni, miksi he ovat niin suosittuja.
Olen havainnut, että esim. Jeffrey Archer on todella taitava tarinantekijä, vaikka hänen henkilökuvauksensa on aika pinnallista.
Todellinen suosikkini on nyt Bryce Courtenay. Hän kirjoitti ensimmäisen teoksensa 55-vuotiaana, jos oikein muistaqn, ja siitä tuli menestys. Kuuntelin juuri sen kirjan loppuun äsken, ja voin sanoa, että se on yksi kaikkien aikojen nautittavimmista ja mieleenpainuvimmista kirjoista minulle. Se on kirjoitettu aidosti ja rakkaudella, tarkkanäkoisesti ja herkästi. Suosittelen hänen lukemistaan kaikille, jotka suunnittelevat kirjoittavansa bestsellerin. En tiedä, onko häntä käännetty suomeksi. Englanniksi kannattaa lukea, jos kielitaito riittää; käännos menettää ehkä paljonkin.
Courtenaylla on omat sivut, googlaapa.
Rohkaiseva tarina
keski-iässä aloittaneesta
1280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Itse olen kohta 60 ja valmistelen esikoistani, joka tosin saa vielä odottaa pitkään, ei ole lähellekään valmis. Työnteko haittaa noita harrastuksia kovasti, iltaisin jää tunti aikaa kirjoittaa ja viikonlopulla enempi. Kirjoittamisella ei onneksi ole yläikärajaa. Siitä ei jäädä eläkkeelle viimeistään 68-vuotiaana.