tämä kysymys ei varsinaisesti kuulu linux-palstalle mutta kun täällä yleensä on enemmän asioista tietävää porukkaa paikkeilla, niin pistetään tänne.
eli dna rakentaa meidän kylään 3g@900mhz verkon, niin kannattaako edes ajatella vaihtavansa adsl:n kokonaan tuohon mokkula-yhteyteen?
nykyään maksan megaisesta yhteydestä soneralle 40e/kk ja dna:n 3g maksaisi puolet vähemmän.
toimiiko tuo 3g yhtä hyvin kuin adsl?
mokkula adsl:n
sijaan?
281229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Lanka linja tomii aina paremin kuin 3G verkot. Ja on nopeampia. Ne lupaukset 3G:ssä on aina maksimi ja minimissään se voi olla vain gprs nopeutta. Ja ADSL linja on minimikin määritetty. Mitä ei saa alittaa, joten kannattaa pysyä langassa.
>...ADSL linja on minimikin määritetty. Mistä sellainen määrittely löytyy? Ylipäätään yhteydellä ei pysty määrittelemään kuin maksiminopeuden joka on verkossa määriteltävissä.
Siis se pieni präntti..esim. Elisan ADSL-yhteydessä 8 Mbps mainitaan että yhteyden luvataan olevan VÄHINTÄÄN 2 Mbps. 8 Mbps voi olla maksimi mutta sopimuksen mukaan sen ei "muka" tarvis olla sitä aina, sen sijaan 2 Mbps pitää olla muuten jossain on vikaa ja operaattori korjausvelvollinen.
>...yhteyden luvataan olevan VÄHINTÄÄN 2 Mbps. Se on mahdoton toteuttaa käytännössä muuta kuin operaattorin runkokytkimeen asti koska loppuyhteys ei ole omissa käsissä.
tuota minimiä jonka lupaavat. Se on PAKKO toteuttaa, sitä maksimia taas ei ole pakko, ne myyvät TEOREETTISEN maksimin joka käytännössä riippuu monista seikoista toteutuuko se. Mm. kodin tms. käyttöpaikan etäisyydestä lähimpään reitittimeen/dslamiin, viimeisen mailin kaapelin laadusta ja kunnosta, omien kaapeleiden laadusta ja kunnosta, talon kaapelin laadusta ja kunnosta, omien laitteiden laadusta ja kunnosta, operaattorin laitteiden laadusta ja kunnosta... Eli eivät siis voi taata 8 Mbps mutta niiden on pakko laittaa jokin ehdoton alaraja joka on toteuduttava koska muuten operaattorit on helisemässä kuluttaja-, viestintä- ym. viranomaisten ollessa kimpussa jos eivät niin tee. Siis lyhyesti: esim. 8 Mbps liittymässä 8 Mbps on maksimi, 2 Mbps on minimi. Muissa liittymissä sitten tuo minimikin on pienempi tai suurempi, esim. 24 Mbps liittymäss minimi on 8 Mbps, 2 Mbps liittymässä taitaa 1 Mbps olla minimi.
3G verkossa annetaan aina tilaa puhelinliikenteelle. Suurin nopeus toteutuu harvoin, jos puhelinliikennettä on vähän, ruuhka-aikoina mennään etanavauhtia. Tämä siksi, että esim. hätäpuheluiden läpimeno turvataan. "Mokkula" on ihan kiva kakkoskoneessa, kun on mökillä tai reisussa, ei siitä Oikean laajakaistan korvaajaksi ole. Kokemusta on, muuton vuoksi tällä hetkellä pelkästään mokkula käytössä ja reisussa on mokkula tullut tutuksi. Joskus ihan siedettävää mutta liian usein hiiiidaaaaasta. Minun neuvo on, älä vaihda!!!!!!!!!!!
Ota ja kokeile niin sillähän se selviää. Normaalisurffailuun AINA riittävä nopeus. Varettaminen on sitten tietenkin erikseen mutta siihenhän tavallinen ADSL:kin on ihan käpy. Nuo vastustavat viestit on kätyreiltä jotka edustavat epätoivoisia lankaoperaattoreita joiden kuparit uhkaa jäädä tyhjanpantiksi nykyaikaisen tiedonsiirtotekniikan myötä. ;)
operaattoreiden kätyreitä, kyllä noi mitä väittävät, ovat varmaan ihan tottakin. Ei ne mokkulat aina toimi ihan niin hyvin kuin annetaan ymmärtää. Itselläni ehkä käynyt tuuri koska elisan ja dnan mokkulat toimii hyvin, joskin sitten Saunalahden mokkulaliittymä on ihan suolesta vaikka on elisan tytäryhtiö ja käyttää samaa verkkoa mut ei vaan skulaa. Soneran mokkulasta en osaa sanoa mitään kun en ole kokeillut koskaan. Mutta olen kyllä kuullut sellaisiakin kokemuksia että se mokkula tosiaan on helvetin hidas.
>...olen kyllä kuullut sellaisiakin kokemuksia... Kuullut mutta oletko nähnyt? Markkinataisto on kovaa ja mitä ihmeellisempiä juttuja levitellään vastustajan pään menoksi.
omia kokemuksia, eivät ole operaattorien palveluksissa. Välillä on jopa ollut palstoilla niin tulikiven katkuisia viestejä "kuinka XXXXXXX huijaa" jne. En menis ihan noin pitkälle itse että sanoisin ketään huijariksi mutta itselläkin on kokemuksia ettei ne mokkulat tosiaan aina toimi, siis kaikilla operaattoreilla. Toisilla toimii toisilla ei. Vaikka mulla esim dna ja elisa toimii niin oon kuullut myös päinvastaisiakin kommentteja, eli se riippuu paljon myös paikasta missä käyttäjä on. Mäkään en ole operaattorien palveluksessa joten meikäläisen sana on siinä mielessä puolueeton.
mulla maksaa vvalokuitu 32,90/kk ja nopeus on 100/10... eli vaihda ossaat nopeamman!
Ei kannata uskoa kaikkea mitä väitetään. Mokkulan vastustajat ovat vain yksi sotajoukko näillä tantereilla. Jos kenttää riittää, voi mokkula olla jopa parempi kuin saman nimellisnopeuden lankaliittymä. Näin on itselläni. Hintakin on puolet halvempi. Lainaa jonkun mokkulaa ja kokeile ensin. Tein itse juuri kuten suunnittelet, enkä ole katunut.
Jos pystyy lainaamaan joltakulta mokkulaa niin hyvä mutta harvoin tämä kuitenkaan onnistunee. Sanoit tuossa juuri jotain olennaista "Jos kenttää riittää, voi mokkula olla jopa parempi". En ole mikään mokkulanvastustaja, tytärpuolellekin pistettiin sellainen Kubuntuun ja ihan hyvinhän se kaupunkialueella toimii vaikka on se kaikkein pienin yhteys. En siis kuulu mokkulanvastutajien sotajoukkoon vaan siihen terveen skeptiseen porukkaan. Tosiasia on ettei mokkulan nopeudet ole usein lähelläkään nimellistä ylärajaa mutta se että onko mokkula ylipäänsä käyttökelpoinen aloittajan tarkoitukseen riippuu täysin hänen alueensa puhelinverkon ominaisuuksista. Terve skeptisyys estää putoamasta liian korkealta unelmien pilvilinnoista ;D
Ns. totuus että mokkulan nopeudet eivät yltäisi lähelle nimellisnopeutta on kyllä puppua. Mokkula yltää nimelliseen yhtä hyvin kuin lankakin siellä missä sille edellytykset ovat olemassa. Tietysti jossakin kummittelee vielä joku tekninen reunaehto mokkulan kapasiteetin suhteen, mutta kun tämä kerran toimii, niin kokemuksista tulee Totuus ainakin itselleni. Mokkulan nopeus on ainakin itselläni himpun suurempi kuin edellisellä 1M:n Soneran lankaliittymällä. Lankaliittymän nopeusvaihtelut ovat vähäisempiä, mutta ei mokkula hitaampi ole. Se missä mokkula voi olla heikompi on luotettavuus. Ainakin oma Mokkulani on saatu käytännöllisesti katsoen aina-toimivaksi vaikka olen ulkokuuluvuusalueella. Jos hinta on puolet, ei odotuksienkaan tarvitse olla ihan samat. Pitkään olen miettinyt nostaa nopeutta 2M:aan. Sen suhteen olen samalla tavalla epäilevällä kannalla, vaikka saisihan sen taas takaisin edullisempaan 1M:aan pettymyksen kohdatessa.
Kuten aiemassa viestissä kerroin, tällä hetkellä vain "mokkula" käytössä ja kokemusta reissuhommista. No, tuolla maalla mennään ihan vanhan puhelinmodeemin nopeuksilla missä 3G verkkoa ei ole. Taajamissa ja kaupunkialueilla... yöllä pääsee luvattuihin. Juhlapyhät päiväsaikaan niin eeetaaanaaa.... Tässä juuri tutkin paikkakunnan Oikeiden laajakaistojen hintoja, ei mokkulasta ole niiden korvaajaksi jos aikoo muuta tehdä kuin laskuja maksaa ja sähköpostia lukea. Youtubekin joskus tahmaa, Ylen netti tv toimii mutta muut tahmaa ja megan yhteys pitäis olla. Jos nopeutta tarvii hiukankin enemmän perussurfaukseen verrattuna niin ongelmia on, ja kun kesken tv-ohjelman nopeus yllätäen putoaa ja alkaa se "hetkinen lataan" niin vitutus siinä vain nousee. Mokkula voisi olla toimiva ratkaisu jos mobiililaajakaista ja puhelinliikenne kulkisi ihan omissa verkoissa, eikä tuota puhelinliikenteen turvaamisesta johtuvaa nopeus sitä tätä ilmiötä olisi vaan koko ajan olisi toho täysillä.
Itellä on nyt tällä hetkellä ainoa nettiliittymä Saunalahden mokkula ja ihan tyytyväinen olen ollut, ainakin pääkaupunkiseudulla toimii hyvin. Varsinkin hintaansa nähden hyvin tyytyväinen ja toiseksi on erittäin suuri plussa että netti toimii muuallakin kuin kotona ja lisäksi minulla on kätevä multisim eli kaksi identtistä sim-korttia, toisen sain kaupan päälle ja toinen on mokkulassa ja toinen puhelimessa, joten samaan hintaan voin myös puhelimella surffata rajattomasti. Toki lankaliittymä on myös hyvä ja riippuu tarpeista kumpaan kannattaa päätyä, jos on rahamiehiä tai naisia kätevin vaihtoehto on sekä kiinteä että mokkula laajakaista.
etenkin kun puhutaan Saunalahdesta. Mulla on kokemusta dnan, elisan ja sen tyttären Saunalahden mokkulakäytöstä ja juuri Saunalahti on se joka toimii huonoimmin. dna ja Elisa toimii suht ok mutta toisaalta en ole kokeillut niitä isoimpia nopeuksia (1M ja 2M), niillä alemmilla nopeusluokilla (384 ja 512) ne toimii ainakin hyvin mutta eivät tosiaan ole muuhun sopivia kuin laskujen maksuun ja sähköpostiin, vähänkin enemmän jos surffailee ja katsoo youtube-juttuja niin kannattaa unohtaa mokkulat.
Juuh, paikastahan se on kiinni, ei niinkään mokkulasta itsestään. Täällä mokkula (19,90 euroa) on noin puolet halvempi kuin lanka (n. 40 euroa) ja ihan yhtä hyvä. Ilmeisesti puhelinliikennekin on turvattu, koska nekään ei takkua. Jossakin voi tilanne olla toinen. Tilanne voi muuttua huonompaan jos mobiili yleistyy edelleen. Tarkkoja teknisiä perusteita en ole ko. kapasiteetille nähnyt. Esitetyt uskomukset puhelinliikenteen kuormituksesta eivät ole toteutuneet kaikkialla, ei ainakaan täällä meillä. Suomen kaupungit ovat pieniä ja saattavat soveltua paljon paremmin mokkuloille kuin Pietari tai Peking. Sanon vaan, että kannattaa kokeilla, eikä uskoa ketään suoralta kädeltä. Mokkulan asennus on helppoa ja vuorokaudessa viimeistään näkee mihin se oikeasti kykenee.
joo mulla on saunalahden nettiheppi joka on sim-lukitsematon. eli pitää hommata dna:n prepaid ja kokeilla sillä kun verkko aukeaa. senhän saa aika nopeasti kulutettua kun prepaidissa tiedonsiirto on 1,50euroa per megatavu :)
Saunalahden prepaidiin (entinen kolumbusprepaid) saa tilattua 384 nopeuksisen datapaketin kiinteällä hinnalla, 2,90/vrk tai 6,90/viikko http://saunalahti.fi/prepaid/hinnat.php tilausohje (ja hinnat) löytyy tuolta hinnaston loppupuolelta. Tuolla kokeilet vaikka viikon aktiivisempaa käyttöä sillä alueella missä aiot käyttää ja eri vuorokaudenaikoina niin saat aika hyvän kuvan toimivuudesta sillä alueella. Erikseen voit sitten kokeilla maksiminopeuksia jos kaipaat nopeampaa kuin tuo 384 mutta tuolla saat vähän jo yleiskuvaa.
Itellä se hitain 384kb/s, striimatun videon katseluun se on kieltämättä huono johtuen niin suurista nopeuden vaihteluista. Suurien tiedostojen latauksessa toiminu yllättävän hyvin, keskiarvo nopeus nousee kohtuulliseksi, koska yllättävän paljon se toimii ihan siellä maximi nopeudella ja jos vertaan 8Megan kiinteään ADSL liittymään joka minulla ennen oli niin se toimi parhaimmaillaankin n. 70%:n nopudella siitä 8 Mb/s eli n. 5.5Mb/s. Lisäksi esim nää Suomi24 sivut toimii tällä 384 mokkulalla ihan yhtä nopeesti kuin sillä 8M linjalla. Tai siis yhtä hitaasti. Itse tarviin nettiä aika usein tien päällä ja siksi mokkula on välttämätön ja sen lisänä ois hyvä olla kotonakin adsl, mutta tällä hetkellä ei oo varaa siihen. Jos joku videonpätkä ei toimi striimattuna ja se on pakko katsoa niin imuroin sen sitten downloadhelperillä. Voi olla että tää Saunalahti on huonoin ei oo kokemusta muista, tässä oli vain niin halpa kokonaispakettihinta, samalla otin siis kytkypuhelimenkin.
eihän saunalahden prepaid suostu roamaamaan dna:n 3g-verkkoon vaan käyttää elisan edgeä!
Kyllä noissa mokkulalinjoissa on aina se riski että nopeus laskee pahasti. Kysymykseesi on mahdotonta antaa tarkkaa vastausta mutta kuten joku jo tuossa mainitsi niin puhelinliikenteen seassa siirrettävä tietokoneiden data saa kakkosroolin mikä tarkoittaa sitä että kun puhelinliikennettä on paljon niiin tiedonsiirto pc:llä hidastuu. Siihen, että kuinka paljon alueellasi on puhelinliikennettä on mahdotonta vastata muuten kuin kokeilemalla, jos alueesi suhteellinen osuus kaistaan nähden on suuri eli on paljon kännykkään pärpättäviä mammoja niin huomaat sen kyllä surffaillessasi tai ainakin viimeistään jos yrität imuroida jotain. Aika kallis tuo sun megainen kyllä on, mulla on DNA 2megaa ja olikohan se 32 kuussa. Toisaalta asut samankaltaisella alueella kuin vanhempani jossa on isälläni on samanlainen Soneran liittymä 1megaa, hänellä on kyllä aina ollut myös langallisen kanssa jotain yhteysongelmaa. Ilmeisesti ainoan oikein vastauksen saat jos uhraat rahaa ja hankit ainakin kokeeksi mokkulan ja testaat itse sitä kuukauden päivät. Hyvässä tapauksessa et juuri huomaa eroa langallisen ja mokkulan välillä mutta jos puhelinliikeenne alueellasi kulkee ohkaista kaistaa niin voi olla että mokkulan kanssa surffailu onkin aika piinallista puuhailua. Yhteenvetona siis että kukaan meistä ei voi tietää tuota puolestasi sillä kaikki alueet ovat erilaisia ominaispiirteineen, jos kenttä on hyvä ja kaistalla tilaa niin silloin mokkula menee lähellä maksimiaan ja kaikki ok sekä sitten toisinpäin.
Aikoinaa vuostuhannen alussa käytin Gprs:ää ainoana yhteytenä, hyvin pelas, päivä aikaan oli vähän hitaampi, mutta illalla veti aina lähes maksimi nopeutta. Tämä siis kaupungissa, mökillä oli lähes aina maksiminopeus ajasta riippumatta. Eli jos käytät kaupungissa,niin tod. näköistä että päivällä toimii hitaammin ja jos asut haja-asutusalueella niin varmasti toimii lähes maksiminopeudella.
..ja toiminut hyvin, jos vertailen sitä aiempaan adsl-lankaliittymään joka oli seitsemän vuotta. Tosin nämä minun nopeudet ovat olleet luokkaa 256-512k adsl:lla ja mokkulalla 384/384 joka on ollut nopeampi kuin langallinen 512. Tässäkin huomaamme millainen rahastus systeemi Suomessa on näiden palvelujen kanssa. Ruotsissa Telia-Sonera veloittaa 7.2M nopeudesta noin 21 euroa/kk (299kr) ja takaavat tuolle mobiili-kaistalle 1.4-megan nopeuden. Kuukauden saa ilmaiseksi testailla tuota palvelua.
En tiedä missä asut, täällä Porvoossa kuitenkin Elisan ADSL n.1 Mbit liitymä maksaa alle 30 / kk, ja kokoajan tulee täydellä nopeudella, tosin täällä pelittää myös paikallinen langaton, jos asut näkököyhteyden alueella, hintaero on minimaalinen. Noita ystävieni mokkula läppäreitä korjatessa on näkynyt selvästi ettei niiden nopeudet ole lähelläkään sitä mitä operaattorit myyvät tuohon mokkulaliitymään, joskus tuntuu siltä, että on puolet halvempi ratkaisu tökätä tämä nokian kännykkä usb-johdolla koneen kylkeen, kuin maksaa turhasta paskasta.
Liittymä 9,90 /kk, nimellisnopeus 384 kb/s. Käytännössä 0...50 kb/s. Sopi sähköpostin lukemiseen, ei juuri muuhun. Radiotornien kaikki muu liikenne menee ensin ja mokkula saa bittejä, jos saa. Sanoin irti Elisan mokkulasopimuksen. "Tikkumokkulat" (suoraan USB- liittimeen, 3G) ovat nopeampia. Mökkipaikkakunnallani ainakin Elisa ja DNA nyttemmin tarjoavat niitä em. hintaankin.Pari tuttavaa on kehunut toimiviksi. Kunhan asiakasmäärä lisääntyy, hidastunee nopeus nimellisestä oleellisesti. Sitten on Soneran 450- aaltoon perustuva kalliimpi systeemi tarjolla. Elisan mokkulaan käy vain Elisan SIM- kortti, mokkula on siis SIM- lukittu. Elisa ei vaihda mokkulasopimusta tikkusopimukseen. Yritän pärjäillä ilman moisia yhteyksiä.
pitempi 3g yhteydellä. Esimerkiksi ADSL:n on n. 20 millisekuntia ja 3g:n 150 ms. Joten nettipelailu kärsii pahasti ja webbisivujen latautuminen kestää pitempään, vaikka itse siirtonopeus olisikin sama.