Mielestäni paras

ei enää matkalle

Vaihtoehto olisi sellainen jossa ulkomaan matkailijat itse saisivat korvat terveyskulunsa mikäli heille sattuisi tulemaaan esimerkiksi sikainfluessaa tai vastaavaa mikäli kyseessä ei sitte olisi työmatka,on lähestulkoon erikoista että valtiolla korvautetaan omasta vapaaehtoisesta lomailuistaan aiheutuneet sairaudet joihin valtio en millään muotoa ole ollut osallinen.

2

1358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tekemisistään

      Kyllä noin voitaisiin tehdä , siis vastuu tekemisistään jokaiselle . Ihmiset hokevat oikeuksiaan mutta unohtavat velvollisuutensa .

      • ja missä..

        Niinkö, kukahan sitä ylintä tuomiovaltaa käyttäisi! Kuka päättäisi esim. missä vaiheessa juoppoperheessä kasvanut nuori olisi vastuussa omista teoistaan, jos ei olisi kotona saanut oppia elämiseen? Entä kuka päättäisi esim. milloin syödä tai sydäntauti on itseaiheutettu, kun ne voi saada niin ympäristön, elintapojen tai perimän seurauksena - tai kaikkien yhdessä. Kukas päättäisi mikä osuus kullakin noilla on? Tai entäpä jos matkustaa töiden vuoksi jonnekin, että voi sinuakin elättää veroillaan, ja saisi siellä taudin, josta ei ollut tietoa vielä matkalle lähtiessä. Sinäkö sen sitten maksaisit, vai kuka. Eiköhän siinä ole ihmiselle ihan tarpeeksi rangaistusta, että sairastuu. Eiköhän unohdeta tuo kateellinen jauhaminen ja huolehdi edelleen siitä, että niin rikkaat kuin köyhätkin saavat Suomessa hyvää hoitoa sairastuttuaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      100
      8751
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4319
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1946
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      38
      1516
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1460
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1199
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1180
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      887
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      862
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe