Kovat on paineet nyt kaupunginhallituksella; Säästölistoja pitäisi koota, alijäämät nousevat raketin lailla, Kainuun veturina pitäisi toimia ja maailman mamutkin pelastaa. Samaan aikaan joku hallituksen lukuisista populistipelleistä vuosi salaisen säästölistan julkisuuteen! Vähemmästäkin menee pasmat sekaisin.
Kyllä sitä nyt Kainuun Sanomien toimituksessa persettään reppiin naureskellaan, kun saa tipoittaan 'paljastaa' mitä sitä oikein salassa suunnitellaan; avustukset poistetaan, ihmisiä irtisanotaan, kouluja lakkautetaan, kulttuuria leikataan ja muutenkin koetetaan elellä nuukemmin kuin tähän asti. Saa siitä jutun juurta vaikka ensi jouluun asti.
Asiaa sisältäpäin seuraavana voin vain todeta kainuulaiseen malliin: ei onnistu. Sellaiset on jälleen ajan merkit, niinkuin Kajaanissa aina ennenkin, että päätöksiä ei tehdä. Ihan turha on kunnan väen pelätä työpaikkojensa puolesta. Kyllä kolme kovaa koota, Karppinen, Krogerus ja Kaikkonen pitävät hvän huolen, että päätösten aika on sitten myöhemmin. Ei koskaan nyt.
Joten hyvää ja ilosta vappua kaikille meille kajaanilaisille. Ei me niin köyhiä olla!
Kaupunginhallituksen haasteita
Poli Trukki
3335
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"On asialla myös taloudellinen puolensa. Valtio korvaa kunnille alkuvaiheen kotoutuskulut, mutta lopulta tulijat päätyvät kuntatalouden rasitteeksi. Tällä hetkellä kunnat eivät selviydy edes lakisääteisistä velvoitteistaan. Kuntalaisille, joita passitetaan terveyskeskuksesta yksityislääkärille, on vaikea perustella, miksi heidän verorahoillaan pitäisi rahoittaa vaikkapa somalin, arabin tai kurdin kielen tahi islamin tuntiopetusta kunnan kouluissa. Muutoinkin kyllä-valtio-maksaa-argumentti on veronmaksajan kannalta outo. Valtio olet sinä. Ei ole olemassa ketään Valtio-nimistä tyyppiä, jolla olisi omaa rahaa käytettävänään. Kaikki valtion varat on verotettu kansalaisilta, ts. kuntalaisilta. Valtion kunnille pakolaisista suorittamat korvaukset ovat tulonsiirtoja kunnalle mutta eivät tulonsiirtoja kuntalaisille. Ne ovat valtion kautta kierrätettyä kuntalaisten rahaa." http://www.halla-aho.com/scripta/tilanne_sitkeasti_hallinnassa.html
Kajaanin talouden korjaaminen on erittäin yksinkertainen asia. Lopetetaan kaupunginteatteri toiminta ihan kokonaan.Tehköön sen kuka näkee siinä leivänsyrjän, me ei sitä tarvita. Lopetetaan kaupunginjohtajan Floridan opit ja maahanmuutotoiminta ihan kokonaan ja aletaan rakentameaan sitä tulevaisuutta minkä kajaanilaiset itse haluavat, eikä kaiken maailman herrat. Rikasta on vaikea rahattoman näytellä !
Kainuun teatteri tarjonta kokonaisuudessaan sijoitettava Suomussalmelle. Uimahalli ulkoistetaan Vuokattiin. Kaksi ei lakisääteistä rahareikää on saman tien ulkoistettu.