kertokaa kokemuksia maajussilla töissä olosta itse olin nuorena töissä maajussilla ja suurempaa valehtelijaa ja paskanjauhajaa en tiedä aina yritti kusettaa palkkakin oli myöhässä usein yli viikon
maajussilla töissä
make
91446
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Oliko vika tekijässä vai maksajassa pelkästään?
ollu monella maajussilla töis ja niitä on monenlaisia..yleensä kaikki on ollu hyviä työnatajia, isännis on tosin eroja. Jos yleistää, niin eteläsuomes on nihilisteimmät, savos sellasta lupsakkaa, niiin ku koko kansa, ja pohajanmaalla rehdeimmät, ne on aika rentoja isäntiä.
Rehellinen pohjalainen, missäs sellainen löytyy?
pohjanmaalla isäntä vaikka ottaa takkiin 6-0 ennenkuin syö sanansa.
kiertää maata niin huomaa missä isännän sanaan voi luottaa. Kyllä mullakin on pohjalaisista isännistä hyviä kokemuksia, ennen kun kiertelin konekorjaajana ympäri maata, sielä homman lopuksi sai vielä kaffit päälle parhaissa taloissa ruuankin ja työn tekijää pidetään ihmisenä. Toista on kun mennään tampereen eteläpuolelle, isäntä saattaa vastata puhelimeen, että nään sut pihas, mutta juon eka tän kaffin ja sit matelee siihen vinoilemaan sokeria suupielistä pyhkien, kaikessa annetaan ymmärtää, että sinä olet täällä vain töis etkä ole minkään arvoinen.
Täällä eukkokin annetaan vieraan käyttöön.
Kainuussa osa isännistä vie emäntänsä piiloon, jos vieras mies on tulossa tilalle, että se siitä vieraanvaraisuudesta.
Jos isännällä hyvän sänkytyöskentelyn omaava emäntä,toki hän vieraalle sitä lainaa,.Huonoa ei ilkeä.
Ei sitä naapurin nuorikkoa vieraille anneta.