eli olen lukion 1 luokalla ja minulla on ruotsi todella hukassa, ja minulla on kummastakin ruotsin kurssista neloset plakkarisa. eli olenko turhaa lukiossa kun en sitä ruotsia tule ikinä pääsemään läpi ku saa olla vain kaikista kursseista max. 1 nelonen, ja niitä pakollisia kurssejahan on 7 vai 9.
Sanokaa rehellinen vastaus lopetanko lukion vai menenkö kauppikseen(pääsenkö sielläkään ruotsia läpi)
Vaikea valinta
edessä
2452
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mikäli lukio muuten tuntuu oikealta paikalta,niin älä vielä mieti lopettamista. Jos olet saanut jo kaksi nelosta,sinulle on muodostunut etenemiseste eli et pääse 3. kurssille ennenkuin uusit jommankumman ja saat vähintään vitosen. Pakollisia ruotsin kurseja on 5 ja niistä yksi saa olla hylätty. Ehkäpä koulustasi löytyisi ruotsin tukikurssi josta voisi olla apua. Juttele vaikka opolle asiasta! Kyllä se siitä,ei ruotsi ole niin kamalaa kuin luulisi. Koita vaikka kuunnella ruotsinkielistä musiikkia tai katsele ruotsinkielisiä ohjelmia/elokuvia. Siinä kielitaito karttuu huomaamatta vaikkei ehkä uskoisi! :)
turhaan ruotsin takia vaihda. Ruotsissa on pakollisia kursseja 5, ja 1/3 kursseista saa olla hyvlättyjä - eli 1 kurssi. Tämä pätee jokaiseen muuhunkin aineeseen. Esim. englannissa saa olla 2 hylättyä. Suosittelen seuraavaa: valitse ruotsin kurssit jaksoihin, joissa on sinulle helppoja kursseja, jolloin voit enemmän keskittyä ruotsiin. Loppujen lopuksi huomaat kyllä, että ei 4 ruotsin kurssia ole mahdotonta päästä läpi.