Onko kellään mitään hyvää ideaa joka toimisi kun koirani pissivät sisälle päivisin ja öisin. Molemmat koirat käytetään aina vähintään puolen tunnin lenkillä jos johonkin ollaan lähdössä ja poissa ei tarvitse olla kuin muutama tunti niin johan on lammikoita lattialla, vaikka ulkona ei olisi enää loppu matkasta mitään tullut. Samoin öisin ilta lenkillä käydään ennen nukkumaan menoa, mutta aamulla löytyy lammikoita, vaikkakaan ei onneksi joka aamu. Koirat kumminkin ovat 3 ja 4 vuotiaat ja pentuna joskus joutuneet olemaan pitkiäkin aikoja yksin kotona eikä mitään hätiä ole lattialta löytynyt, mutta nyt noin viimeisen 1,5vuoden aikana tällaista on alkanut tapahtua enemmän.
Koirat pissii sisälle päivisin
5
722
Vastaukset
No taitaa olla reviirin merkkausta tai rakkovika,muita vaihtoehtoja ei tule ainakaan heti mieleen.Pitäisin kyllä molempia vaihtoehtoja oikeina,sillä jos toinen koirista pissaa sisälle,on toisen peitettävä jälki niin kuin ulkonakin.Kuka korkeimmalle osuu on isoin ja mahtavin merkkailija.Tämä pätee sekä uroksiin ja narttuihin.Merkit peitetään omalla merkkauksella.Tällöin kun ensin pissaa toinen niin toinenkin pissaa,oli siten kumpi tahansa ekana.Ehkä on syytäkin mietiä, mitä pitää tehdä,kun kyseessä voi olla valtataistelukin.
- loppuu pissailu
Laita ne häkkiin vähäksi aikaa taikka housut jalkaan, loppuu kyllä kuseskelu kun joutuu märissä housuissa olemaan. Tämä toiminut myös merkkaaville uroksille.
- Hanna
Joo..Märät housut, just. Suht varma keino saada koiralla virtsatietulehdus. Onko jokin muu muuttunut nyt, kun kerroit että yksinoloaika on muuttunut? Muutto?Perhesuhteet? Monet koirat reagoivat juurikin kusemalla muuttuneisiin olosuhteisiin. Oma (nyt 7v) reagoi seuraavanlaisesti: Olin sinkku kun sen otin ja kun koira oli noin vuotias, niin talouteemme muutti mies. Muutamia kertoja kuseskeli sen jälkeen sisälle, aivan selvää protestointia siis. Loppui kun hiffas äijjän kuuluvan meidän laumaan.
- sakemaanikko
Hanna kirjoitti:
Joo..Märät housut, just. Suht varma keino saada koiralla virtsatietulehdus. Onko jokin muu muuttunut nyt, kun kerroit että yksinoloaika on muuttunut? Muutto?Perhesuhteet? Monet koirat reagoivat juurikin kusemalla muuttuneisiin olosuhteisiin. Oma (nyt 7v) reagoi seuraavanlaisesti: Olin sinkku kun sen otin ja kun koira oli noin vuotias, niin talouteemme muutti mies. Muutamia kertoja kuseskeli sen jälkeen sisälle, aivan selvää protestointia siis. Loppui kun hiffas äijjän kuuluvan meidän laumaan.
protestiksi sisälle kuseskele. Kyllä se on reviiriään merkinnyt, kun on mies tullut taloon. Sehän on ollut teidän alfa-uros sitä ennen.
- höhöö
Meillä koira pissi sisälle muuton jälkeen, jota luulinkin syyksi. Myöhemmin paljastui diabetes..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2772885Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka472280Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3471987- 1131717
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051644Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121365- 661307
- 681243
- 551179
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771161