Himpskatti sentään. Suomen oloissa yhtä tarpeellisen vimpsuttimen kuin ne kuuluisat paavin pallit, ABS:n, ylempi merkkivalo alkoi palamaan. Välillä sammuu, välillä vilkuttaa, ja taas palaa tulenpunaisena. Mitä muuta voisi tehdä kuin ottaa merkkivalosta lamppu pois? Joskus aiemmin tälläkin palstalla on ollut puhetta, että heikko akku aiheuttaisi moista. Se on kuitenkin potaskaa. Akku on uusi, viikko sitten ostettu Varta.
ABS:n valo palaa!
11
7954
Vastaukset
- BBB,
Jospa mittaat sen pyörän pyörimisnopeutta haistelevan abs anturin ensin ja tarkistat johdon liitoksen. Googlella löytyy ohjeita abs anturin mittaukseen,periaatehan on sama kuin autoissa.
- ...........
Ei ole potaskaa etteikö heikko akku aiheuttaisi ABS ongelmia, sinulla ei ehkä ole kyse siitä. Kokeile resetoida ABS jos ennen akun vaihtoa oli samaa ongelmaa. http://www.wikihow.com/Reset-the-ABS-on-a-BMW-R1100RT-Motorcycle
- R 1100 RT
Eilen vaihdoin etujarrupalat ja jarrunesteen. Sitten irrotin abs:n anturin tunnistimen ja poistin sieltä yhden n. 0,1 mm soviteprikan, jolloin tietysti tunnistin meni sen verran lähemmäksi jarrulevyssä olevia hampaita. Minulla on netistä imuroitu korjaamokäsikirja, jonka mukaan ko. välin tulisi olla 0,45-0,55 mm. Sen toleranssin rajoihin tuo rako vieläkin mahtuu. Toimenpiteiden jälkeen tein n. 100 km ajelulenkin, ja jess! Aluksi homma tuntui pelittävän oikein hyvin, kunnes n. 50 km:n jälkeen, voi ei (!), vika palasi entisenlaisena. No niin. Seuraavaksi kai sitten availen oikean puolen katteen n. 15 ruuvia, ja katselen tunnistimen johdon toisen pään, ja yritän sitten mittailla anturin kuntoa mittarilla. Oikeat lukemat pitäisi vissiin olla n.0,9 - 1,1 ohmia? Jos vastustusta on enempi niin anturi on rikki. Nyt asetan toivoni siihen, että anturi on kunnossa, mutta johdon liittimet ovat hapettuneet ja kosketus huono. Tähän viittaisi se, että vika syntyi talven aikana. Minulla on käytettävissä runsaasti kylmää tilaa, mutta valitettavasti en rakasta polleani saa talveksi lämpimään. Ja sehän ei varmasti ole eduksi johtoliitoksille. Joku vastasi minulle puhuen resetoinnista. Ymmärsin nettiä selailemalla, että kysymys olisi jonkinlaisesta ohjaustiedoston uudelleen asettelusta, ja vikarekisterin nollauksesta. Ja se tapahtuisi jotenkin siten, että ylimääräistä virtaa syötetään ohjausboksiin? Semmoiseen en kyllä uskalla ryhtyä, ellen ole ihan varma, että teen sen oikein. Todennäköisesti kävisi niin kuten vanha kansa sanoo, että "viiden markan suutari tekisi kuuden markan vahingon", eikä parin tonnin menoerä koko järjestelmän remonttiin houkuta.
samanlainen vika. Huollossa poistui mutta palasi takaisin 50 - 1000km ajon jälkeen monta kertaa. Koska vika näytti testerin mukaan olevan etupään järjestelmässä vaihdettiin etupään tunnistin yms.. ei apuja.
Sitten RM Heino otti asian tosissaan ja kaiveli linjan esille. Kappas vaan yksi nippuside oli puristanut johdon litteäksi ja anturin kaalelin johdin oli hieronut eristeen rikki sai sieltä satunnaisesti maavuotoa.
Johto korjattiin ja vika on jo ollut pari kautta poissa.
- mtwara
Minulla 1200LT oli samaa vikaa,sitten huomasin että jarru neste oli vähissä,lisäsin ja vika häipyi.Bemareissa on ollut ABS ongelmia ja on tosi kallista jos pitää osia vaihtaa,toivottavasti olet saanut vian korjattua,ikävä kun valot vilkkuu.
- inssi53
ABS vika voi olla seurausta siitä, että ABS yksikön männät hapettuvat kiinni. Manuaalissa käsketään vaihtaa jarrunesteet vuosittain. Herkän ABS:n vuoksi nesteet kannattaa mukisematta vaihtaa säännöllisesti ohjeiden mukaan.
- jarrutus asennetta
Ettei ABS olis Suomen olosuhteissa tarpeellinen. Miksi ei! Kyllä minulla on siitä paniikkijarrutuksissa kokemusta ihan sorallakin, ajokkina BMW R1100RS vm. 1996. Vieläkin on Bemu ehjä kun pysähtyi sorallakin kaatumatta! Sai etusellakin jarruttaa aivan täysiä. Tietämättömyys on yleistä. Jarruttakaa ABS jarruilla oikeasti niin lujaa kun sielu sietää, etusella täysiä, ei mee lukkoon, ei karkaa alta. Taidatkin oll RR MM mies ja osaat jarruttaa! Oikeesti 75 % motskaria ajavista ei osaa jarruttaa paniikkitilanteessa kaatamatta fillariaa ja telomatta itseään!
- asiaa!
Tottaon; ABS;lla saa jarruuttaa täysillä jokatilanteessa eikä pyörä karkaa alta.
14v olen ajellut ABS-varustetuilla pyörillä enkä koskaan enää vaihda ABS;ttömään.
Tosin tulevaisuudessa kaikki pyörät ovat varustettu ABS;llä - jopa tämä kehityksen perässähiihtäjä
harrikka. Onhan silläkin jo malleja joissa ABS on - ainakin lisävarusteina.
Kehitys kulkee kulkuaan vanhoillisista käsityksistä huolimatta. - Opetelkaa nyt jotain
asiaa! kirjoitti:
Tottaon; ABS;lla saa jarruuttaa täysillä jokatilanteessa eikä pyörä karkaa alta.
14v olen ajellut ABS-varustetuilla pyörillä enkä koskaan enää vaihda ABS;ttömään.
Tosin tulevaisuudessa kaikki pyörät ovat varustettu ABS;llä - jopa tämä kehityksen perässähiihtäjä
harrikka. Onhan silläkin jo malleja joissa ABS on - ainakin lisävarusteina.
Kehitys kulkee kulkuaan vanhoillisista käsityksistä huolimatta.Voi herranjestas mitä Suomi24-infoa täällä taas jaetaan.
Todennäköisin ABS-ongelman alkulähde on akku. ABS käyttää rankasti akkua ja heti startin jälkeen tehtävä testi rassaa huonoa akkua pahasti.
Alijänniteongelma ON AINOA ONGELMA, joka resetoituu ITSEKSEEN = uuden akun vaihdolla. Kaikki muut mahdolliset virhetilanteet (väliaikaisetkin sellaiset) vaativat a) korjaamolla käyntiä b) omatoimista ABS-yksikön resetointia. Vikakoodi joka on aiheuttanut päältä kytkeytymisen / ABS-valojen vilkkumisen on yksikön muistissa ja sieltä luettavissa, - uolevi123
Opetelkaa nyt jotain kirjoitti:
Voi herranjestas mitä Suomi24-infoa täällä taas jaetaan.
Todennäköisin ABS-ongelman alkulähde on akku. ABS käyttää rankasti akkua ja heti startin jälkeen tehtävä testi rassaa huonoa akkua pahasti.
Alijänniteongelma ON AINOA ONGELMA, joka resetoituu ITSEKSEEN = uuden akun vaihdolla. Kaikki muut mahdolliset virhetilanteet (väliaikaisetkin sellaiset) vaativat a) korjaamolla käyntiä b) omatoimista ABS-yksikön resetointia. Vikakoodi joka on aiheuttanut päältä kytkeytymisen / ABS-valojen vilkkumisen on yksikön muistissa ja sieltä luettavissa,ihan asiaakin täällä on. Riippuu hieman pyörästäkin mitä resetoituu itsekseen. Esim 1150gs 03-04 resetoituu muutakin kuin alijännitevika. Resetointia diagnostiikkaplugista ei itse voi edes tehdä koska pin 2 puuttuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa2273255Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard252358Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,3242049SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän792002Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava1081911Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --271745Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.311658Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue311449Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1251341Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂301240