Mulla on vaalea kevättakki, jonka mä haluaisin värjätä jonkun verran tummemmaksi. Sen päällinen on puuvilla-polyamidia (70/30) ja vuori ihan täyttä polyesteria. Pesuohje on 30 asteessa. Mitä luulette, onnistuisikohan tää? Mä oon kuullut, että tekokuidut värjäytyvät huonosti, mutta kun tässä takissa on sentäs 70% puuvillaa (vuorin värillä ei ole niin väliä), niin onkohan siinä tarpeeksi prosentteja? Enemmän mua kuitenkin pohdituttaa tuo alhainen pesulämpötila. Onko mahkuja?
Takin värjäys
Kotivärjäriksikö?
51795
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Antaahan noinkin suuri määrä sitä puuvillaa jotain mahdollisuuksia, mutten itse lähtisi värjäämään noin alhaisella lämpötilalla. Värit kun yleensä kiinnittyvät vasta 60 asteessa. Ei muutenkaan ole koskaan mitään takeita tasaisesta värituloksesta, kun tiedä miten se keinokuitu siellä loppujen lopuksi on.
takin tikkaukset ovat todennäköisesti tehty tekokuituisella langalla, joten ne jäävät entisen väriseksi.
Sitten et voi käyttää takkia lainkaan, kun se on pahimmassa tapauksessa laikukas ja saumat loistaa ym. Vie se ennemmin kirpparille ja osta uusi / käytetty, haluamasi värinen.
Taitaa olla fiksuinta jättää värisekoilut väliin ja suunnata kirpparille :) Hyvää kevättä kaikille!
Voithan kokeilla joka tapauksessa. Eikö siitä voisi tarkoituksella tehdä laikukkaan.Silloin vanhat,nyt näkymättömissä olevat tahratkaan ei erottuisi. Sidot tiukasti narulla klimmppiin sieltä,täältä ja sitten värjäät. Väri tarttuu yllättävänkin hyvin,sillä omissa kokeiluissani tuli tummempaa,kuin olin odottanutkaan. Ja jos kokeilu epäonnistuu,niin sitten kirpparille hakemaan uutta takkia. Kyllä tuo 70% antaa aika tummankin tuloksen,riippuu tietysti,kuinka tumman värin valitset. Mielestäni kannattaa kokoeilla!