Automatkalle Ruotsiin

Lasten kanssa

Kokeneemmat perhematkailijat miltä kuullostaa tämä matkareitti, kesto 1 viikko, kolme lasta kouluiän molemmin puolin. Tarkoitus viikon sisällä: mennä laivalla Tukholmaan (Junibacken, kuninkaanlinna), sieltä Kolmårdeniin ja Visbyyn ja palata vielä vuorokaudeksi Tukholmaan (Skansen). Onko kolme etappia liikaa?

5

806

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvältä suunnitelmalta

      Minusta suunnitelmanne kuulostavat ihan hyviltä. Matkatkaan eivät ole kovin pitkiä noiden paikkojen välillä, joten sopivalta vaikuttaa senkin puoleen.

    • tällaisesta matkasta

      Järjestääkö jokin laiva-yhtiö tällaisia autopaketteja? Olen joskus kuullut että Viking-linelta pystyy tilaamaan pakettimatkana (auto laiva) matkan Tukholmaan ja Visbyyhyn yhdellä kertaa. Toimiiko tämä vielä?

      • alkup.

        Edellinen tuossa vastasikin, että Tukholma-Visby-reittejä löytyy Viikkareilta. Kolmen etapin pakettia en ole löytänyt. Mutta ehkä Viikkareilta löytyy Kolmården-paketti myös. Ajatus meillä lähti siitä, että matkaan varataan viikko ja kun noilla kolmella kohteella ei näytä olevan pitkiä välimatkoja, niin yritetään näin. Sellainen aavistus on, että näkemistä varmaan riittäisi kahdessakin kohteessa. Toisaalta tylsää jos sitten jääkin luppoaikaa ja lasten kanssa vaelletaan tyhjän panttina vaikka nyt Norrköpingissä, kun odotellaan paluulaivan lähtöä.


      • vikkenillä
        alkup. kirjoitti:

        Edellinen tuossa vastasikin, että Tukholma-Visby-reittejä löytyy Viikkareilta. Kolmen etapin pakettia en ole löytänyt. Mutta ehkä Viikkareilta löytyy Kolmården-paketti myös. Ajatus meillä lähti siitä, että matkaan varataan viikko ja kun noilla kolmella kohteella ei näytä olevan pitkiä välimatkoja, niin yritetään näin. Sellainen aavistus on, että näkemistä varmaan riittäisi kahdessakin kohteessa. Toisaalta tylsää jos sitten jääkin luppoaikaa ja lasten kanssa vaelletaan tyhjän panttina vaikka nyt Norrköpingissä, kun odotellaan paluulaivan lähtöä.

        Kiitos vinkistä Ja Vist. Kyllä siellä Tukholmassakin varmaan löytyy tekemistä jos haluaa Visbyn jättää väliin. Gotlanti kuitenkin kiinnostaisi kun eihän sinne sitten enää varta vasten tule lähdettyä. Ja Norrköpingistä oli vain noin 50 kilometriä Nynäshamniin josta laiva lähti Visbyyhyn. Soitanpa kuitenkin tuonne Vikinglinelle ja varmistan vähän noita hintoja ja mahdollisuuksia autopaketteihin. Näytti olevan aika paljon vaihtoehtoja hinnoissa täälläkin www.destinationgotland.se/dg/farja/priser_allaplusbilen.asp Hauskaa matkaa teille, meillä vasta suunnitteluvaiheessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      134
      7386
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      21
      2737
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      287
      1434
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      200
      1146
    5. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1089
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      78
      1018
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      992
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      851
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      15
      813
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      806
    Aihe