kukaa ei voi ikinä kattella tällaista läskikasaa! pituus 165 paino..: 74!
ennen olin noin 60kg tyytyväinen itteeni.
nyt päin vittua!
sydänvika todettiin ja kiellettiin aerobick ja nyrkkeilyharrastus, koska ne oli vaarallisia mulle, eli sitten aloin lihota tohon mun "ihanne" painoon.
kaveritkaan ei enää uskalla mun kans lähtee lenkille yms, ja muutenki ne on vähentyny, koulus sentäs juttuseuraa on.
ja yksin en saa mennä lenkillä, lääkäri kieltäny.
ennen sain rauhottua rauhas hölkkälenkillä yms. nyt mätänen koko ajan kotona! en jaksa! oikeesti kohta sekoon tänne.. saan kotona olla ja vahdata läskejäni. jotenki yritän lihasliikkeitä tms tehdä täälä muttei se kyllä paljo auta. ja oon ruvennu syömään enemmän ku ei muutakaa iloa ole
masentaa
ihratyttö
6349
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Et ole vielä mikään läski, konsultoi lääkäriä mitä liikuntamuotoa saat turvallisesti harrastaa. Jos sulla on mahdollisuus niin kokeile kuntosalia, lihaskunnon kohottaminen on maltillista pumpulle eikä salilla tarvitse olla yksin.. sitäpaitsi lihasmassa polttaa enempi rasvaa jo normi kävelyssä, parantaa jaksamista ja kuntosali on varmaan parempi vaihtoehto kuin olla tekemättä mitään.
kenen kans mä sinnekää menisin? :P äite aina töis ja en kai mä sen huuhkajan kans menisikkää. paitti viikonloppusin onnistuis siskon kans. muttei se paljoo taida auttaa jos silloin vaan käy. kraah. mä haluaisin vaan juokseen yksin jonnekki. xP mutten voi! en voi! Ja lääkäri meinas kieltää multa kokonaan koululiikunnanki.. ku mulla on vasta tutkimusvaihees tää juttu. ja oon liikunnan yhteydes saanu pahojaki kohtauksia ja äitekulta paniikis. entäs jos mä vaan lähden yksin lenkille ku äite on töis. :P sitte saatana kuolen ojaan. ihan sama. :P kuka tätä läskikasaaa jaksaa kattella
Yritä syödä terveellistä ruokaa 5 kertaa päivässä ja jätä herkut. Kävely, uinti ja pyöräily ovat liikuntalajeja jotka sopivat hyvin vaikka olisi ylipainoa. Yritä saada joku mukaan jos et saa liikkua yksin, yhdessä liikunta on myös hauskempaa. Älä kuitenkaan harrasta liian raskasta liikuntaa, lopeta kun väsyt. Mun mielestä sun pitäisi yrittää arvostaa itseäsi enemmän. Oot tärkeä ja arvokas ihminen ja oot varmasti hyvä monissa asioissa. En halua että kuolet ojaan. :)
mistähän mä sitte seuraa saisin..?! :P ja uimaan en mee ikinä enää, siitä mulla on hirveet traumat.. kerran sain uima-altaas sykärin ja pyörryin sinne ja oli tipalla etten hukkunu sinne..
Miten olisi jooga? Se kuluttaa kaloreita ja harjoituksen tasoa voi säädellä paljon itse. Joogatunnit pidetään aina ryhmässä, joten apua saa kyllä jos jotain sattuu. Joogan avulla niin lihaskunto kuin kestävyyskin kasvavat. Kokeile ihmeessä!
thanks. toi voiski olla ihan kivaa. :D sitte sinne sekaan vaan vääntää täysillä vatsalihaksia