Veden vuosikulutus

meillä uusi talo, olin menossa laittaan sähköisesti vesimittarilukemaa kaupungin laitokselle, siihen oli laitettu vuosikulutusarvioksi 10 kuutiota. meijän mittari näyttää nyt 00027 tammikuusta alkaen. Siis ollaanks me käytetty jo melkein kolminkertaisesti määrä vai miten tää menee? onks tos jätevesi samas? (3hengen perhe)
123482
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Normaalisti 3 henkinen perhe käyttää 50 - 250 kuutiota vuodessa vettä. Kulutus riippuu hyvin paljon kulutustottumuksista. Mittari mittaa puhtaan veden ja jätevesi laskutetaan samoilla lukemilla.

Äänestä

Meillä kulutus on melko vähäistä, koska lapset ovat verrattain pieniä eivätkä esim. käy suihkussa päivittäin. Yleisesti "normikulutus" kerrostalossa on 150 l/as/vrk = 54,75 m3/as/v, omakotitalossa hieman vähemmän. Tuosta teidän "kympistä" on jäänyt luultavasti jälkimmäinen nolla pois tai sitten ykkönen edestä.

Äänestä

Onko mittari ollu 0 kuin kulutustanne olet ruvennut laskemaan voihan siinä olla aloituslukema mikä vaan.

Äänestä
  • siis 1 . jos mittari näyttää 00027 niin onko tossa jätevesi mukana vai laskutetaanko nyt siis 27 27=54 kuutiota ?

    Äänestä

  • aloituslukema kirjoitti:

    siis 1 . jos mittari näyttää 00027 niin onko tossa jätevesi mukana vai laskutetaanko nyt siis 27 27=54 kuutiota ?

    Mistä lasku tulee on 27 kuutiota.

    Äänestä

  • aloituslukema kirjoitti:

    siis 1 . jos mittari näyttää 00027 niin onko tossa jätevesi mukana vai laskutetaanko nyt siis 27 27=54 kuutiota ?

    Kyllä, 27 kuutiota puhdastavettä, sekä 27 kuutiota jätevettä eli yhteensä 54 kuutiota, kuten totesit. Jätevesi yleensä kalliimpaa.

    Äänestä

kuutiota vuodessa, nelihenkinen perhe, ja on vielä aika vähän kun lapset pieniä eivätkä vielä lotraa suihkussa kovin paljon, toisaalta pyykinpesuun saattaa nyt mennä enemmän. Tuo 27 m3 on vedenkulutuksenne, ja sen lisäksi maksatte vielä 27 kuutiosta jätevettä, vaikka kaataisi kaiken pihalle tai veisi muualle...

Äänestä

keskimääräsesti yksi ihminen käyttää n.40 kuutiota vuodessa vettä. sitä lukemaa käytetään arviolaskutuksessa

Äänestä
  • ettei ole ollut pilkkua välissä?

    Äänestä

On mahdollista, että kulutusennuste on vielä edellisen asukkaan mukaan. Onko talo ollut edellisellä omistajalla tyhjillään osan vuotta? Nimittäin ei edes erittäin kitupiikki mummo pääse 10 m³ vuosikulutukseen. Tuo 27 m³ kuulostaa 3 hengeltä tuolta ajalta (n. 4 kk) ihan oikealta määrältä, tekee vuositasolla n. 80 - 120 m³. Onko mittari vaihdettu tammikuussa? Jos on, silloin mittarin lukema voi tosiaan olla 27, muutoin ei. Ja sekä vettä, että jätevettä tosiaan laskutetaan se 27 m³ ja perusmaksut päälle. Nythän kun tasauslasku tehdään, ohjelma laskee uuden kulutusennusteen teidän todellisen kulutuksen mukaan.

Äänestä
  • Neljä henkeä ja omakotitalo, meidän kulutus 150 kuutiota vuodessa ja on uudet vähän vettä kuluttavat pesukoneet. Muutenkaan emme tuhlaa vettä liiemmin. 10 kuutiota on varmaankin kuukausikohtainen kulutusarvio

    Äänestä

  • Vesihiisinen kirjoitti:

    Neljä henkeä ja omakotitalo, meidän kulutus 150 kuutiota vuodessa ja on uudet vähän vettä kuluttavat pesukoneet. Muutenkaan emme tuhlaa vettä liiemmin. 10 kuutiota on varmaankin kuukausikohtainen kulutusarvio

    Saattoi hyvinkin olla kuukauden kulutus se 10 m³ tuossa ap:n tekstissä. Tosin laskuissa ei yleensä ilmoiteta kuukausikulutusennustetta, vain vuosikulutusennuste näkyy omassa lokerossaan. Meillä asuu 2 henkeä ja vuosikulutuksemme on 45 m³. Mitenkään erityisesti ei vettä säästellä, muttemme onnistu sitä tuhlaamaankaan;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


10 kuutiotako? kirjoitti:

meillä uusi talo, olin menossa laittaan sähköisesti vesimittarilukemaa kaupungin laitokselle, siihen oli laitettu vuosikulutusarvioksi 10 kuutiota. meijän mittari näyttää nyt 00027 tammikuusta alkaen. Siis ollaanks me käytetty jo melkein kolminkertaisesti määrä vai miten tää menee? onks tos jätevesi samas? (3hengen perhe)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu