OOO ei toimi yhdellä tilillä

JEJ

Käyttöjärjestelmä Vista Home Premium.3 käyttäjätiliä,joista yksi järjestelmävalvoja.Toisella normaalitilillä OOO ei aukea lainkaan.Logo tulee muttei palkkia joka etenee.Alunperin ei toiminut kummallakaan tavallisella käyttäjätilillä mutta kun suojausvälilehdeltä annettiin täydet niin alkoi toimia toisella tilillä.Asennettaessa on pantu raksi asenna kaikille käyttäjille.On koitettu asentaa uudestaan muttei apua.Mikä neuvoksi?Olen kysynyt asiaa jo aiemmin muttei tullut kuin yksi vastaus

6

980

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeile antaa sille toisellekin käyttäjälle täydet oikeudet OpenOfficen asennuksen ja ensimmäisen käyttöönoton ajaksi, vai onko se liian suuri tietoturvariski? OO:n käyttöönoton jälkeen palautat oikeudet ennalleen. Saattaisi toimiakin. ;)

    • Jos asetukset ovat jotenkin solmussa, perusteelllisempi uudelleenasennus vaatinee kaikkien vanhojen OO.o-kansioiden poistamista ennen uuden asentamista. Siis ohjelma- ja asetuskansioiden, ei asiakirjojen.

      Program Files -kansioonkin jäänee Openoffice.org 3 -kansio alikansioineen. Ja kunkin käyttäjän käyttäjäkohtaisten asetusten kansiot löytyvät Käyttäjät/Risto/AppData/Roaming/Openoffice.org -kansiosta. Jos käyttäjä sattuukin olemaan jollakin muulla nimellä kuin Risto, niin käytetään sitä sitten kullekin omaansa.

      Suuri viisaus on varmaan ollut tuossa mukana, kun ohjelman poistaminen ei poista noita kansioita. Mutta asetusten ollessa sekaisin niiden poistaminen ei ainakaan pahenna tilannetta. Rekistereiden siivoustakin näkee suositeltavan.

      Joskus on muistaakseni ollut joku tilanne, missä asentaminen pääkäyttäjäksi/järjestelmänvalvojaksi kirjautuneena on antanut parhaimman tuloksen Vistassa. Ohjelman asennuspaketin tulee tietenkin olla myös pääkäyttäjälle näkyvissä.

      Vähän on varmaan vaikea kenenkään vastata, jos ei ole törmännyt ihan samanlaiseen ogelmaan. Lisäinformaatiota voisi saada, mikäli kertoisit, mikä on asennustiedostopakettisi lähde ja tiedostonimi, sekä mikä täsmennetty versiokoodi näkyy Ohje-valikon alimmasta valinnasta.

      • avun saanut

        En voi kyllin kiittää.Tammikuussa ostin tämän tietokoneen ja siitä saakka olen tämän ongelman kanssa paininut.On ollut useampi ihminen auttamassa.Nyt OOO pelittää kaikilla tileillä.Ei tarvitse tyttären enää käyttää Microsoftin Wordia mikä jouduttiin hankkimaan kun ei OOO toiminut.Vielä tuhannet kiitokset


      • mlgrnju

    Ketjusta on poistettu 46 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      123
      4102
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      1
      3509
    3. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      73
      3313
    4. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2744
    5. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      84
      2468
    6. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      21
      2446
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      40
      2417
    8. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      6
      2377
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2331
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      27
      2326
    Aihe