28.4.2009 21:36
A A Jukka Petäjä
Helsingin Sanomat
Tammi aloittaa heti vapun jälkeen ensi maanantaina koko henkilökuntaa koskevat yt-neuvottelut. Tammen työntekijöille kerrottiin yt-neuvotteluiden alkamisesta iltapäivällä kustantamon pääkonttorissa Korkeavuorenkadulla Helsingissä.
Tammen toimitusjohtaja Anne Valsta toteaa, että henkilöstöä joudutaan karsimaan kovalla kädellä, jotta kustantamon talous saadaan vakautetuksi. Hänen mukaansa vähentämistarve on 30 työntekijää, joista osa joudutaan irtisanomaan. Tällä hetkellä Tammessa on 113 työntekijää. Rankimmin leikkuri osuu kustantamon oppikirjaosastoon.
Anne Valstan mukaan Tammi joutuu turvautumaan yt-neuvotteluihin ja säästöjen hakemiseen, koska peruskoulujen tekemät oppikirjojen ennakkotilaukset ovat romahtaneet. Rajusti pudonneet ennakkotilaukset tulivat yllätyksenä kustantamolle.
"Kuntatalouden heikko tilanne näkyy näissä ennakkotilauksissa enkä jaksa uskoa, että kuntien tilanne ainakaan paranee ensi vuonna tai sitä seuraavana", Valsta toteaa.
Hän huomauttaa, että kyseessä on iso lovi Tammelle, koska juuri oppikirjat muodostavat merkittävän osan kustantamon vuosivaihdosta. Hänen mukaansa Tammi ei selviä, mikäli uuteen tilanteeseen ei reagoida. Toimintoja täytyy organisoida uudestaan.
Tammen yt-neuvottelut kestävät kuusi viikkoa.
Tammen kustantamossa yt-neuvottelut
Harry Potter
11120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kuullut muutamankin opettajan valittelevan kokoajan uusiutuvista kirjoista. Monet jutut ja opiskelumenetelmät toki muuttuneet siitä kun olin kansakoulussa. Samat laskennon kirjat menivät vuosikausia ja kyllä niillä kertotaulun oppi. Joitakin kirjoja ei saanut omaksi, niitä kiettätettiin koulussa monia vuosia. En tiedä miten kustantamoilla noin muuten pyyhkii, kirjan tekeminen on ihan varmasti tehokkaampaa ja nopeampaa kuin ennen, painokset ainakin kevyemmässä romsku-ossassa varmaankin laskeneet. Vasta oli muuten jossain infoa, että briteissä on jollain jo aika kattava kataloogi tekijänoikeuksiltaan vanhentuneista teoksista. Kirjan voi tilata yksittäiskappaleena netistä ja sen painamiseen jne menee viisiminuuttia.