Ostin pari kuukautta sitten Venäjältä Chichu rotusen koiran, joka ei valitetavasti ole oppinu vieläkään sisäsiistiksi. Koira on jo 7 kuukauden ikäinen ja kaikkea on jo kokeiltu mutta kummiskin koira käy asiolla myös sisällä. Luin Koiran kasvatus oppaasta, että riittää kun kolme kertaa päivässä käyttää koiraa ulkona. Yritän keretä käyttää koiraani jopa 4 kertaa päivässä puolituntia kestävillä lenkeillä, mutta kuitenki aina on siivottavaa aamuisin ja kun tulee töistä kotiin. Voikohan koirassa olla jonkin vika vai onko ruoka sille jotenki sopimatonta? Ostan sille kyllä ihan laadukasta koiranruokaa....
Chichu ei opi
10
536
Vastaukset
- ...
Siis lukeeko jossain koiran kasvatus oppaassa, että koiran pitää päästä kolme kertaa päivässä tarpeilleen?!? Kaikkea ei kannata usko mitä lukee! Laskepa vaikka huviksei omat pissimiskertasi päivässä. Kyllä kolmella tai neljällä jo sinullakin olisi VTI hyvin nopeasti. Ainut vika koirassasi mahdollisesti on, että se on hyvin nuori ja sillä ei ole vielä niin harjaantunutta rakkoa, että se yksinkertaisesti kykenee pidättämään sellaisia virtsamääriä mitä vähäinen ulkona käyttämisien määrä vaatisi.
- välillää...
käytän koiraa pihalla pitemälläkin lenkillä niin ei se tee tarpeitaan aina sinne sit kun tullaan kotiin niin vähän ajan päästä pääsee taas siivoomaan. :/
- ...
välillää... kirjoitti:
käytän koiraa pihalla pitemälläkin lenkillä niin ei se tee tarpeitaan aina sinne sit kun tullaan kotiin niin vähän ajan päästä pääsee taas siivoomaan. :/
...eli sitten kyse ei olekaan välttämättä siitä,e ttä koiran rakko ei vielä kykene,v aan ongelma taitaa olla, se ettei koira edes tahdo olla sisäsiisti. Eli miten koirasta tehdään sisäsiisti? Ohjeita on netti pullollaan... Näin pähkinän kuoressa: kun koira tekee ulso paljon palkkiota, jotta koira huomaa ulos tekemisen olevan kannattavaa. ulos niin usein,e ttei vahinko pissejä tule lattialle, aina vähintään leikin, syönnin ja unien päälle.
... kirjoitti:
...eli sitten kyse ei olekaan välttämättä siitä,e ttä koiran rakko ei vielä kykene,v aan ongelma taitaa olla, se ettei koira edes tahdo olla sisäsiisti. Eli miten koirasta tehdään sisäsiisti? Ohjeita on netti pullollaan... Näin pähkinän kuoressa: kun koira tekee ulso paljon palkkiota, jotta koira huomaa ulos tekemisen olevan kannattavaa. ulos niin usein,e ttei vahinko pissejä tule lattialle, aina vähintään leikin, syönnin ja unien päälle.
herraisä koiran tarpeiden tekemisestä tehdä numeroa, ei sisällä eikä ulkona! Ei koiran tarvitse oppia sitä että "kakka tekee omistajan iloiseksi", se vain vaikeuttaa sen ymmärtämistä että miksi sisälle tekemisestä ei kehuta. Koiraa ei kuulu kehua asioista jotka on normaalia hyvin käyttäytymistä, kuten ulos tekeminen. Siellä ulkona ollaan niin kauan että asia sinne tulee! Jos se ei tule niin siellä ei olla oltu tarpeeksi kauan. Sisälle tekemisestä ei toruta tai moitita, vaan siivotaan sitten vain asiasta numeroa tekemättä tarpeet lattialta. Kyllä hitto soikoon 7kk ikäisen pitää olla jo sisäsiisti! Koira pystyy pidättämään ja säännöstelemään pissimistään n.5kk ikäisestä saakka, siis fysiologisesti. Meidän koira oppi sisäsiistiksi 5½kk ikäisenä. Sitä ennenki oli yöt sisäsiisti jo varmaan 3kk ikäisestä asti. Käytä aamulla ekana tarpeilla, illalla viimeisenä, kummankin ruuan jälkeen (tuon ikäisellehän riittää ruoka 2 kertaa päivässä) ja vaikka 1 tai 2 muuta kertaa. Meillä 9kk ikäinen uroskoira käy tarpeilla noin 5-6 kertaa päivässä, joskus useamminkin jos otan sen pihalle puuhailemaan mukaan niin se tekee samalla muutamat merkitkin.
- Chihu....
Me kyllä juostiin ulkona aika tiheseen tahtiin vaikka oli pakkasta. Alussa teki pitkin kämppää. Siitä sitten oppi lehdelle.(on monta mieltä)Kerrot koiran olevan 7kk eli ollut sinulla 2kk. Minä kyllä henk kohtasesti en vaatisi 2kk opetuksesta sisä-siistiä. Maltia kyllä se oppii, ja kesä on tulossa. Tiedän tunteen kaikki vaan sanoo kyllä se siitä,kärsivällisyyttä. Mikä on kyllä tosi :D Onnea pennun kans.
- ei riitä!
Ei tosiaankaan kannata aina uskoa kaikkea lukemaansa, vaikka se 3 x pv:ssä tuntuisi itsestä kivan helpolta. Pissaa 3 x pv:ssä! Entä yöt? Pentu! Tottakai se tekee sisälle silloin. Jos koiran ottaa, niin ulkona käymiseen on vain totuttava. Aikuisellekkin koiralle 3 x on ehdoton minimi. Ehdoton!
ei riitä! kirjoitti:
Ei tosiaankaan kannata aina uskoa kaikkea lukemaansa, vaikka se 3 x pv:ssä tuntuisi itsestä kivan helpolta. Pissaa 3 x pv:ssä! Entä yöt? Pentu! Tottakai se tekee sisälle silloin. Jos koiran ottaa, niin ulkona käymiseen on vain totuttava. Aikuisellekkin koiralle 3 x on ehdoton minimi. Ehdoton!
että kuinkahan monta kuukautta te ootte valmiit sitä kakka-pissarallia vetämään kun 7kk ikäinen koira on vielä pentu eikä voi muka vaatia että pidättäis edes yötä kun on jo 2kk opetettu!
- chichukuseee
jos on poika niin kannattaa leikata , saattaa johtua hormonitoiminnasta
- minelan
Tuo kolme kertaa päivässä on minimi aikuiselle koiralle, mutta pentua se ei koske. Pennun on päästävä ulos aina kun se herää, lopettaa leikin ja on syönyt. Toiset pennut vaativat ulospääsyä n. 2 tunnin välein.
Oma chihuani oli 12 viikkoa, kun hain sen. Oli jo valmiiksi sisäsiisti. Ei ole kertaakaan tehnyt tarrpeitaan sisälle. On nyt 5 vuotias. - toimiikaiketi
Shihu on niin pieni, että laita laatikkoon, tarpeeksi matalaan, esin kurakaukalo, lasten pulkka, sanomalehti ja opeta koirasi siihen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1773336Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from1022569Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä572410Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276932342Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen82299Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue321623Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling371569Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.01380- 831357
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81350