Olisin halunnut kysyä teiltä joita on kosittu tai jotka olette kosineet että minkälainen kosiminen olisi hieno? Itse en keksi mitään .. olen siis nainen ja haluaisin kihloihin mieheni kanssa josta onkin jo puhuttu moneen otteeseen eli halukkuutta on. Olen ajatellut käydä ostamassa sormukset jo valmiiksi (asumme eripaikkakunnilla) jotta voin sitten yllättää mieheni kun hän sellaista pyysi että yllättäisin hänet jos näin aijon tehdä. Mietinkin kun haluaisin sen hetken olevan ainutlaatuinen ja muutenkin mieleen jäävä. Eli mitä pitäisi tehdä tai sanoa jotta hetkestä saisi täydellisen? Olen todella huono näissä ja varmasti sitten ujostuttaa ja takeltelen sanoissani mutta ajatushan on tärkein. Kertokaapa vielä että mistä päin Tamperetta saisi mahdollisimman halvat sormukset (mie vaatimalla vaati etten laittaisi sormuksiin miljoonia!) ihan keltakultaiset ja esim. 1-4mm paksut. Ei tässä muutenkaan Roope Ankkoja olla joten ihan tavalliset sormukset on hyvät. Kiitos ja hyvää kevättä!
Vastaukset 5
- ostaisi
nykyisin naiset tekee miehen puolesta kaiken. jopa sormusten oston.... olen ehkä vanhanaikainen kun näin ajattelen, mutta ehkä olen vähän romantikko joka tykkää että mies tekee tietyt jutut.. meillä puhuttiin kihloista aika kauankin ja kuinka ollakaan, hetkenä jolloin vähiten osasin odottaa, mies kosi, oli ostanut sormukset jne... se tuntui tosi hyvälle. toki jos teillä on ollut puhetta että sinä ostat niin siinätapauksessa... onnea matkaan ja jos mietit että mitä sanot, takelteleeko puhe niin anna tulla kaikki vaan sieltä sydämestä, ilman erityistä suunnittelua.. se on aitoa!! :) tsemii..
- bernadett
Perussormukset saat edukkaasti jokaisesta kultasepänliikkeestä. Tuosta kosimisesta....älä turhaan lataa odotuksia tyyliin "tän on nyt oltava jotain tosi ihmeellistä ja romanttista ja hienoa". Kosinta on JOKA TAPAUKSESSA ainutlaatuista, mieleenjäävää ja hienoa. Turhaa yrittää järjestellä täydellistä auringonlaskua taustalle, ruusunlehtiä ja hempeää musiikkia tai satakielen laulua. Aivan arkiaskareiden lomassa, sanot vaan, että tuletko aviomiehekseni? Tai....Mennäänkö naimisiin? Ei se sen ihmeempää tarvitse olla. Liika yrittäminen ja suunnittelu ei kuulosta oikein hyvältä. Onnea teille!
mäkin. Mä vaan yhtenä ehtoona polvistuin ukon istuessa sen viereen lattialle ja kysyin. Kyllähän se tietty ois hienoa, jos sais vähän sellasen järjestellymmän kosinnan, mut mieleen se jää varmasti pienemmälläkin.
- DaKulta
Niin ja tietenkin se sormuksen rungon paksuuskin on huomioitava, eikä sitä leveyttä. Osta nyt sellainen mikä kestää miehelläsikin yli vuoden.
- Romus
Mitä jos... odotat sormukset taskussa sopivaa tilaisuutta. Kun ootte käsi kädessä kävelemässä jossain tai olette tehneet jotain tosi kivaa (hehe. Myös seksi lasketaan) niin sujautat vaan sen sormuksen hänen kämmenelleen ja painat kämmenen kiinni että hän huomaa että siellä on jotain. Oman sormuksesi olet jo pistänyt omaan sormeesi vaivihkaa. Sellaisena hetkenä kun olette yhdessä oikeasti ja tunnette sen molemmat varmasti ja syvästi. Mitään sanoja ei tarvita, se ele ja tilanne itsessään kertoo kaiken.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051790
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS491460Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä451260Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk231010Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita176868Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13810- 48752
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201723Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?16723Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.40656