Ystävä (74 v) valittelee, että koneen käynnistys voi kestää yli puoli tuntia.Fujitsu ja XP. levyn eheytys ei onnistu poistamaan pirstalointia , joten onkohan kovalevy menossa uusiksi. Kannattaako halpaan market koneeseen se vaihtaa huoltolikkeissä, ja mitä se maksaa, vai ostaa uusi kone.Kaveri on ihan vasta-alkaja, ja suosittilenkin hänelle huoltoliikettä, jossa aparaatti tutkitaan.
kovalevy
seppoj
4238
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kovalevy on todennäköisesti niin täynnä, että eheytys ei onnistu. Poista turhia tiedostoja ja kokeile sitten eheyttää uudestaan. Jos käynnistys kestää puoli tuntia niin örkit ja muut metsänelävät ovat löytäneet kodin kovalevystä :)
Mutta veikkaan kahta perusongelmaa. Liian iso tietoturvaohjelmisto (f-secure, etenkin versio 7) ja pieni keskusmuisti. Kaikenkaikkiaan ohjelmia joita on taustalle ajettuna.
Avasti on . Siellä on W:n oma palomuuri, tai sitten niin paljon kaikkea turhaa roinaa. Kiitos kuitenkin vihjeestä, taisi olla tuossa seuraavana
katso käynnistyvien ohjelmien listalta (käynnistä->suorita->msconfig [enter]) mitkä ohjelmat ovat sellaisia joita ei tarvita.