Meidän ikäryhmässämme on niitä, jotka taittoivat 10 mk:n setelin niin, että Paasikiven korvasta sai rotan näköoisen otuksen. Olisi pitänyt säästää se seteli näytettäväksi jälkipolville. Sitä seteliä taitettiin aina jossain baarissa ajan kuluksi.
Vastaukset 6
- Korpiainen
Muistampa hyvinkin ja isojen poikien saunaillassa taiteltiin siitä minimekko jonka helmaa hivuttamallaylös tuli näkyviin se mikä sai heikommat punastumaan.
- torivahti*
..mutta he suuttuivat. Heillähän oli setelissään Pyhän Leninin kuva. ihan yhtä nätit töröhuulet kuin juho-Kustullakin.
- me ,
muistetaan, nuo asiat ovat kuin "taulu seinällä"
- seteli
...vissiin on paljon esitelty, kun on raihnasessa kunnossa. Vuosiluku on siin, 1963.
Sain esikoistyttäreltä 50-vuotispäivänä lasilla pinnoitetun taulun. Siinä on kaksi viidenkympin seteliä, Alvar Aalto etupuolella ja toisessa seteli takaa, kuvattuna Finlandiatalon silhuetti. Alle hän oli laittanut toisen, pienemmän "taulun", langoilla riippumaan ja siihen pienen kuusiokoloavaimen samanlaiseen pohjalevyyn, kuin ylemmän taulun tausta oli. Siinä on teksti: " Hätätapauksen sattuessa riko lasi!" En ole vielä raaskinnut rikkoa lasia ja tuossa se on edessäni lahjaseinäkellon vieressä. Samana vuonna markka muuttui parin kuukauden päästä euroksi, joten siinä se nyt on muistona menneiltä ajoilta.
- Anonyymi
No niin tehtiin ja nykynuoriso luulee että puhumme paslaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1601532Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1371206Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216879- 65801
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus63717- 46695
- 52690
- 76586
- 52582
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187568