Hei, ollaan lähdössä toukokuun lopussa Kreikkaan ja tarkoitus olisi käydä saarillakin. Hieno idea on taas ahtaa mahdollisimman paljon mahdottoman pieneen aikaan ;) johon liittyen kysyisin, onko saarilla jotain paikkaa mihin voi jättää laukkuja, jos tarkoitus on viettää siellä vain päivä ja jatkaa matkaa iltalautalla? Ja toisekseen majoituksen tarjoajista on mainittu jo aiemmin, mutta onko niitä mummeleita siellä myös iltalauttojen aikaan vai päädytäänkö veneen alle?
Saarihyppely ja laukut ym
3
543
Vastaukset
Olen tehnyt kahdeksan saarihyppelyä (aina syksyllä) ja kierrellyt lähinnä pieniä saaria. Laukkujen säilytysmahdollisuutta en ole itse juurikaan tarvinnut, enkä ole huomannut mitään varsinaisia säilytystiloja esim. satamissa. Itse olen jättänyt rinkkani tarvittaessa lipputoimiston nurkkaan tai bussiasemalle. Eiköhän joku tavernanpitäjä lupaa huolehtia laukuistanne, rohkeasti vain kysymään. Kyllä ne mummelit ovat satamissa vastassa iltamyöhälläkin, heillä on lautta-aikataulut hyvin tiedossa. Ainoastaan yhden kerran jäimme ilman "vastaanottokomiteaa", mutta kello olikin Paroksella jo puoli kolme.
- samanlaisesta haaveileva
Tämä on nyt vähän henkilökohtainen kysymys: missä kaikkialla olet oikein kierrellyt? Ja yksin vai kaksin vai isolla porukalla? Onko koskaan sattunut mitään ikävää, esim. varkaus tai peräti ryöstö? Missä välissä ehdit olla töissä? Eiväthän ne rinkkareissutkaan ilmaisia ole vaikka viiden tähden hotelleista et varmaan ole kiinnostunut.
samanlaisesta haaveileva kirjoitti:
Tämä on nyt vähän henkilökohtainen kysymys: missä kaikkialla olet oikein kierrellyt? Ja yksin vai kaksin vai isolla porukalla? Onko koskaan sattunut mitään ikävää, esim. varkaus tai peräti ryöstö? Missä välissä ehdit olla töissä? Eiväthän ne rinkkareissutkaan ilmaisia ole vaikka viiden tähden hotelleista et varmaan ole kiinnostunut.
No, kaikkeen ehtii kun tarpeeksi vanhaksi elää... Jos Kreikasta puhutaan, niin olen kolunnut noin 25 saarta, useimmat saarihyppelyillä, jotka aloitin kun lapset tulivat tarpeeksi vanhoiksi lähteäkseen enää mukaan. Lisäksi olen reissannut jonkun verran Euroopan maissa, harrastaen myös pitkiä viikonloppuja kaupunkilomilla. Aasiassa olen käynyt Intiassa ja Indonesiassa, jälkimmäisessä kaksi kuukauden reissua rinkka selässä. Reissut olen tehnyt yksin, kaksin tai pienessä ryhmässä. Ja kyllä, reissuihin olen käyttänyt säästöni ja lakisääteiset vuosilomani. Suosittelen samaa muillekin, jos ja kun siihen on mahdollisuus. Ja mitä rahoitukseen tulee, minä harrastan ns. low budget -matkailua, eli yritän mahdollisuuksien mukaan löytää itse edulliset lennot ja majoitukset vasta paikan päältä. Mitään ikävää ei reissuissa ole sattunut. Suunnitelmat joskus muuttuvat, mutta siihen täytyy varautua jo etukäteen ja mennä sitten sen mukaan. Pahemmin en ole tullut myöskään huijatuksi, enkä ole juurikaan unohdellut tavaroita perääni, vaikka yösija onkin usein vaihtunut (esim. Indonesiassa majoituimme kuukauden aikana 13 eri majapaikkaan). Viikon päästä olen (toivottavasti) Kroatiassa, ja kesäkuussa näillä näkymin Krakovassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191662
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991488Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36911Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29859Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38811Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50786Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43738Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37730Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56728Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37700