Hei, ollaan lähdössä toukokuun lopussa Kreikkaan ja tarkoitus olisi käydä saarillakin. Hieno idea on taas ahtaa mahdollisimman paljon mahdottoman pieneen aikaan ;) johon liittyen kysyisin, onko saarilla jotain paikkaa mihin voi jättää laukkuja, jos tarkoitus on viettää siellä vain päivä ja jatkaa matkaa iltalautalla? Ja toisekseen majoituksen tarjoajista on mainittu jo aiemmin, mutta onko niitä mummeleita siellä myös iltalauttojen aikaan vai päädytäänkö veneen alle?
Saarihyppely ja laukut ym
3
562
Vastaukset
Olen tehnyt kahdeksan saarihyppelyä (aina syksyllä) ja kierrellyt lähinnä pieniä saaria. Laukkujen säilytysmahdollisuutta en ole itse juurikaan tarvinnut, enkä ole huomannut mitään varsinaisia säilytystiloja esim. satamissa. Itse olen jättänyt rinkkani tarvittaessa lipputoimiston nurkkaan tai bussiasemalle. Eiköhän joku tavernanpitäjä lupaa huolehtia laukuistanne, rohkeasti vain kysymään. Kyllä ne mummelit ovat satamissa vastassa iltamyöhälläkin, heillä on lautta-aikataulut hyvin tiedossa. Ainoastaan yhden kerran jäimme ilman "vastaanottokomiteaa", mutta kello olikin Paroksella jo puoli kolme.
- samanlaisesta haaveileva
Tämä on nyt vähän henkilökohtainen kysymys: missä kaikkialla olet oikein kierrellyt? Ja yksin vai kaksin vai isolla porukalla? Onko koskaan sattunut mitään ikävää, esim. varkaus tai peräti ryöstö? Missä välissä ehdit olla töissä? Eiväthän ne rinkkareissutkaan ilmaisia ole vaikka viiden tähden hotelleista et varmaan ole kiinnostunut.
samanlaisesta haaveileva kirjoitti:
Tämä on nyt vähän henkilökohtainen kysymys: missä kaikkialla olet oikein kierrellyt? Ja yksin vai kaksin vai isolla porukalla? Onko koskaan sattunut mitään ikävää, esim. varkaus tai peräti ryöstö? Missä välissä ehdit olla töissä? Eiväthän ne rinkkareissutkaan ilmaisia ole vaikka viiden tähden hotelleista et varmaan ole kiinnostunut.
No, kaikkeen ehtii kun tarpeeksi vanhaksi elää... Jos Kreikasta puhutaan, niin olen kolunnut noin 25 saarta, useimmat saarihyppelyillä, jotka aloitin kun lapset tulivat tarpeeksi vanhoiksi lähteäkseen enää mukaan. Lisäksi olen reissannut jonkun verran Euroopan maissa, harrastaen myös pitkiä viikonloppuja kaupunkilomilla. Aasiassa olen käynyt Intiassa ja Indonesiassa, jälkimmäisessä kaksi kuukauden reissua rinkka selässä. Reissut olen tehnyt yksin, kaksin tai pienessä ryhmässä. Ja kyllä, reissuihin olen käyttänyt säästöni ja lakisääteiset vuosilomani. Suosittelen samaa muillekin, jos ja kun siihen on mahdollisuus. Ja mitä rahoitukseen tulee, minä harrastan ns. low budget -matkailua, eli yritän mahdollisuuksien mukaan löytää itse edulliset lennot ja majoitukset vasta paikan päältä. Mitään ikävää ei reissuissa ole sattunut. Suunnitelmat joskus muuttuvat, mutta siihen täytyy varautua jo etukäteen ja mennä sitten sen mukaan. Pahemmin en ole tullut myöskään huijatuksi, enkä ole juurikaan unohdellut tavaroita perääni, vaikka yösija onkin usein vaihtunut (esim. Indonesiassa majoituimme kuukauden aikana 13 eri majapaikkaan). Viikon päästä olen (toivottavasti) Kroatiassa, ja kesäkuussa näillä näkymin Krakovassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad841349- 51968
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että369798- 142759
- 55699
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän122686- 51648
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38625- 76612
- 56594