Lieneekö kavan kuskeilla tietoa zr7:sta ja sen touring ominaisuuksista? Entä miten sujuu 2 päällä ajo? Onko jousitus liian pehmeä kuten jostakin on kuulunut?
zr7:n kokemuksia
11
5094
Vastaukset
- oli zr7 s
perusmopohan tuo, hieman vanhanaikainen .. ilmajäähd.moottori, 5-vaihteinen! empä menis kehumaan touring ominaisuuksilla, pitemmällä reissulla varsinkin kaipais sitä kutosvaihdetta,kierroksilla joutuu ajamaan. jousituksessa en huomannu mitään erikoista,onhan se säädettävä,jos enempi kuormaa, 2päällä..
- Kawamän
Viimevuodesta oon ite ajellu kyseisellä zr-7 pyörällä, ja tykännyt. 6 vaihdetta ois kyl kiva, olen miettiny jos laittas vähän isompaa ratasta eteen seuraavan ketjunvaihdon yhteydessä, laskee hiukan kierroksia 100 vauhdissa. Erityisesti tekniikka tuntuu olevan pomminvarmaa, joten ylimääräisiä korjauksia tuskin joutuu tekemään, omalla pyörällä onkin ajettu jo 74tkm ja hyvin kulkee :) . 2 päällä ajoon en ehkä suosittelisi, 750 kuution pyörästä tehot tuppaa jäämään pieneksi kahdella matkustajalla. Jos pystyt nauttimaan ajamisesta nopeusrajoitusten mukaan, on zr-7 sopiva pyörä sinulle, näin minulla.
- ditdit
Itsellänikin otti silmään tuo 5 pykäläinen laatikko, mutta koska ajokokemusta ei varttitonnista isommista ole niin ajattelen zr7:kan olevan varmaankin yksi parhaista vaihtoehdoista. Aika hyvät arvostelut 2003 mallin kawa sai bikez:in arvioinnissa. Tarkoituksenani ei todellakaan ole ajaa kovia ylinopeuksia vaan enemminkin nauttia hyvistä ajo-ominaisuuksista. Kunhan motarillekkin uskaltaisi mennä ilman ongelmia niin tyytyväinen pyörääni olisin. Ja kakspäällä ei varmaan tulisi kovin runsaasti ajettua mutta jos teho on ainut mikä sitä rajoittaa niin kyllä se minulle matkapyöräksikin kelpaisi. linkki zr7:n arvosteluun: http://www.bikez.com/bike/rating.php?idbike=20456
- ditdit
Piti vielä kysyä zr7:n jarruista. Jostakin olen kuullut että pyörässä olisi aika lepsut jarrut joiden käyttö vaatii reilummin voimaa. Entä paljonko se kuluttaa sadalla?
- Kawamän
ditdit kirjoitti:
Piti vielä kysyä zr7:n jarruista. Jostakin olen kuullut että pyörässä olisi aika lepsut jarrut joiden käyttö vaatii reilummin voimaa. Entä paljonko se kuluttaa sadalla?
En oikee tiiä mitä sanois jarruista, harvemmin tarvinnu voimaa käyttää jarruttaessa :) . Mulle noi jarrut sopii, ne ei mene nii herkästi lukkoon. Autokoulussa ajoin ison pyörän kortin er-6:sella, enkä tykänny yhtää jarruista, ku oli mielestäni liian herkät. Että vähä minkälaisesta ite tykkää ja tottuu. Vanhan tekniikan kone kuluttaa kyllä enemmän kuin uudet, tuo vie vissii jotai 5L satasella, en oo kyl tarkemmi mitannu.
- Jusba
ditdit kirjoitti:
Piti vielä kysyä zr7:n jarruista. Jostakin olen kuullut että pyörässä olisi aika lepsut jarrut joiden käyttö vaatii reilummin voimaa. Entä paljonko se kuluttaa sadalla?
Kulutus asettuu matka-ajossa 4-4.5 litran välille, jopa allekin; pitkälle pääsee, kun tankki on 22 litrainen.
- prätkäkuumetta
Jusba kirjoitti:
Kulutus asettuu matka-ajossa 4-4.5 litran välille, jopa allekin; pitkälle pääsee, kun tankki on 22 litrainen.
Olen hankkimassa pyörää ja tällä hetkellä juuri Kawasaki ZR-7S aiheuttaa kuumetta.Tutkin kuitenkin muitakin fillareita ja totesin että esim. Honda Hornet 600 on spekseiltään hieman"tykimpi" ja vääntöäkin tuntuu olevan vähintään Kawan verran. Kertokaa minulle hyvät syyt hankkia Kawa eikä Hornettia? En noista tehoista niin välitä, mutta mielelläni lukisin mitä mieltä olette noita kahta verrattaessa?
- realisti33
ZR-7 on loistava yleispyörä. Ainakin allekirjoittaneen mielestä.
2 päällä voi matkaa taittaa ihan helposti, jousitus pitää vaan säätää kohilleen.
Jarrut toimii ihan hyvin vakionakin, itse tosin tein ratailua varten teräspunosletkut eteen... :)
Kulutus on ollut rauhallisen matka-ajon 4,6 litrasta rata-ajon yli 11:a sadalla.
Hornet on kireämpi eikä niin rauhallinen ajaa.
Yksi tykkää toisesta ja toinen sitten... juu itse niitä täytyy koeajaa jotta löytyy sopiva. Ilmeisesti tuolla ZR-7:ll pystyy aika kivutta ajamaan pitkäänkin, koska sillä on dokumentoidusti ajettu 2099km vuorokauden aikana...
-real- - Ekakawani
Pidän pyörästä. Tosin minulla on s, eli varttikatteella varustettu. Jarrut ihan hyvät, keulaan vaihdettu ilmeisesti joskus jäykemmät jouset. Niitä on sanottukin löysiksi. Vääntöä piisaa ja kiihtyy rìittävästi liikenteestä karkaamiseen. Ajettu yli 600 km lenkkejä ja kipeä alaselkä ei tykänny yhtään pahaa. Iso tankki on yes. Pyöräni ollut ilm.matkapyöränä joskus. Sain 3:n laukun sarjan mukaan.
- Jutustelija1
Tuo linkeistäkin löytyvä ZX-9R:hän oli kovassa matkamaineessa aikanaan, itsekin ajanut sillä usean sadan kilometrin rupeamia ongelmitta.
- Jutustelija1
Tuosta voi katsella meikäläisen vanhoja vermeitä: http://mattiviikate.blogspot.fi/
Tuossa vielä suorat linkit niihin juttuihin joissa on kuvia prätkistä Blogissa:
http://mattiviikate.blogspot.fi/2011/02/pictures-from-suzuki-gsx-r-1000-03.html
http://mattiviikate.blogspot.fi/2011/02/pictures-of-kawasaki-zx-9r-01.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4648350Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195740Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2424679Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli414545Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s624062Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603900SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1613680- 901647
- 831042
- 41799