Sananvapaus on tärkeä asia. Sen arvon ymmärtää todella vasta silloin, jos sen menettää. Suomalaiselle on itsestään selvää aukoa päätään milloin mistäkin asiasta.
Tuleeko raja jossain vastaan?
Lounais-Suomen pikkukaupungissa etsitään miltei viikon kadoksissa ollutta perheenisää. Mies on erittäin vakavasti sairas. Hän pelkään sairauden uusiutumista, on masentunut, fyysisesti huonossa kunnossa ja varmasti peloissaan. Lehti joka elää kirjoittamalla silkkaa roskaa, leimaa hänet pedofiiliksi. Korostan: ILMAN minkäänlaista juridista faktaa. Koneelta on löytynyt sopimatonta materiaalia. Asia ei edes olisi vuotanut julkisuuteen, ellei mies olisi ns. julkisuuden henkilö.
Medianlukutaidottomat ihmiset uskovat kaiken mikä lehdessä seisoo. Tuomio on valmis. Sairaalle miehelle tämä on se viimeinen niitti.
On vain yksi kysymys. Toimimmeko me ihmiset eettisesti oikein? Mikä on toimittajan vastuu ja mikä on lehteä ostavan kuluttajan vastuu? Tekeekö kuvan katselu ihmisestä rikollisen?
Myönnän, että kuvalla ja kuvalla on eroa.
Ovatko kaikki ihmiset todella tietoisia siitä, mitä materiaalia omalta koneelta löytyy?
Tänään on uusi päivä joillekin meistä.
Nautitaan siitä.
Opetellaan käyttämään sananvapautta oikein.
Totuuden voi tuoda julki monella tavalla.
Tyylillä ja tyylittömästi, rakentaen ja rikkoen.
Mitä tyyliä ajattelit tänään käyttää?
Sananvapaus
Snadi tallaaja
2144
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
...xD
Isä MiTro on vahvoilla!! http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1681932