Auttakaa nyt

joku näiden kans!

Ollaan mieheni kans alettu yrittää lasta ja kysyisin nyt näistä tuista, paljonko mitäkin saa. Siis äitiysrahaa saa tulojen mukaan ja kuinka kauan? Entäs kotihoidontuki? Jos olen työttömänä kun lapsi syntyy saanko ansiosidonnaista päivärahaa silti? En ymmärrä kelan jutuista mitään!

1

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tasalla

      Äitiysprahaa saa tulojen mukaan, niitä voi hakea kaksi vuotta vanhojen verotustietojen mukaan. Eli voit hakea vuoden 2008 tai 2007 verotuksen mukaan, jos esim. silloin olet ollut töissä. Työttömyysprahaa saat siihen asti kunnes olet oikeutettu äitiysprahaan, kuukausi ennen lasketua aikaa, yleensä äitiysrahakausi alkaa. Vanhempainraha on on tulojen mukaan myös, jos em rahoihin ei ile tuloja , joihin se lasketaan se on kelan maksama miniraha. Kotihoidon tuen perusosa on kaikille sama ja hoitolisä siihen tulee tuljen mukaan, jos tulot pienet hoitolisä isompi. Kotihoidontuki voi olla suurempi rahallisesti kuin äitiyspraha ja vanhempainraha.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4418
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3261
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2544
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      53
      2524
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2235
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1662
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1530
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe