Ollaan lähdössä omatoimimatkalle, ensimmäistä kertaa kiinaan. Tarkoitus hiukan kierrellä. Luin että hotelli pitäisi varata ainakin shanghaihin ja pekingiin etukäteen, muuten ei välttämättä saa haluamaansa. Kuitenkin mm lonely planetin (kohtuu vanhassa painoksessa) sanotaa että parhaimmat hinnat saa paikan päältä, ja tinkiä pitää myös hotellien hinnoissa. Netin kaikki sivustot vaativat yleensä maksun etukäteen. Osaiskohan joku vastaavan tehnyt vinkata miten kannattaa menetellä? Varaanko ja maksan kaiken jo etukäteen netistä? Agoda? Ctrip? Elong? Hotels.com? Toivottavasti jaksaisitte vastata, tuli tämä Kiinan kova tinkimiskulttuuri vasta äsken tietoon...:D
Hotellin varaus etukäteen..
3
479
Vastaukset
- ja käytännöllinen vaihtoehto
on käyttää lentoasemien hotellivarauspisteitä.Löytyy isoimmilta lentoasemilta, valikoimaa on ja varsinkin kun pitkä lento on takana niin mukava kun saa kuljetuksen hotellille samalta tiskiltä.
- varatko
etukäteen hotellia. kiinassa on niin paljon hotelleja joka paikassa ja nyt ei ole mikään turistikausi meneilään. aika hiljasta on ollu koko talvi. paikan päältä ottamaan ja tinkimään sitten.
- Ouzhouren
Niin, tähän sanoisin vielä, että ei se "tinkiminen" tarkoita mitään huutokauppaa, vaan sitä että menette hotellin respaan ja kysytte hintaa ihan normaalisti. Joissakin ketjuhotelleissa (esim Super 8 Hotel) respan seinällä näkyvässä taulussa olevat hinnat ovat oikeita laskutushintoja, mutta useimmissa hotelleissa "tauluhinnat" ovat moninkertaisia käytäntöön nähden, joten niitä ei kannata paljon sormella osoitella. Ilmoitatte vain huoneen koon ja päivien lukumäärän. Jos hinta ei miellytä, ei kun seuraavaan kohteeseen. PS. Jos otatte huoneen täysin kiinalaisesta hotellista (ei siis ulkomaisesta ketjusta) useammaksi päiväksi, check-out päivä saatetaan merkitä lähtöpäivänne edeltäväksi päiväksi. Kiinassa lähtöpäiväksi ajatellaan viimeistä "täyttä" päivää hotellissa eli yhden yön hotellissa viettävällä check-in ja check-out päivä on sama.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467645
- 334223
- 573715
- 503200
- 172876
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons652581- 562427
- 512388
- 402339
- 162286