Poikani täytti talvella 13 vuotta ja murkkuikä on alkanut meilläkin kuohumaan. Nyt olen huomannut että hän on alkanut sillointällöin käydä netissä ns." isojen poikien sivuilla". Asia tuntuu hiukan hämmentävältä enkä oikein tiedä miten siihen suhtautuisin. Toisaalta toki ymmärrän että poika kasvaa ja seksiasiat alkavat kiinnostaa mutta toisaalta huolettaa että hän saa koko seksistä aivan väärän kuvan. Eihän asiat sillä tavalla oikesti mene! Enkä muutenkaan oikein hyväksy asiaa. Huolestuttavinta asiassa on se että yksi sivuista oli sellainen jossa näytettiin kuinka naista alistetaan. Se sai kyllä niskavillat pystyyn. En ole vielä ottanut asiaa puheeksi mutta pian täytyy. Onko muilla kokemuksia vastaavasta ja miten olette ko. tilanteesssa toimineet?
Murkkupoika ja porno
Muuan äiti
82427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
poikaasi oikein olan takaa. Varmasti sen jälkeen alkaa naisten alistaminen "kiinnostaa" vieläkin enemmän. Etkö muka itse ollut tuon ikäisenä utelias? Vahingossa päätynyt kyseisille sivuille, tuskin ymmärtänyt varta vasten hakeutua naisia alistaville sivuille. Lisätäksesi tuskaa kannattaa ottaa asia puheeksi mummojen ja muiden sukulaisten aikana ja puhua poikasi ohi, kuin ei olisi ollenkaan paikalla. Onhan tämä nyt osoittanut olevansa jotenkin sairas mieleltään. Parempi olisi jos joku mies puhuisi ja jättäisi mainitsematta että puolijauhoinen äiti on nuuskinut sivuhistorioita ja tehnyt teräviä päätelmiään.
aikonut koko suvun kuullen asiasta puhua vaan kylläkin pojan kanssa kahdestaan. Ja mitä ihmeen puolijauhoista siinä on että on kiinnostunut poikansa kehittymisestä oikeaan suuntaan. En pidä poikaani sairaana ja itsekin uskon että hän oli päätynyt ko. alistamissivulle vahingossa mutta kysymys onkin siitä ettei hän ala pitää moista toimintaamaalina. Ja sinähän niitä "teräviä päätelmiä" minusta olit jo tehnyt valmiiksi...
Ostin omalle pojalleni kirjan: "Legopalikoista leopardikalsareihin" kirj. Raisa Cacciatore. Poikani jaksoi lukea kirjaa, vaikkei lukumiehiä ollutkaan. Kirjassa on kerrottu pojan kehittymisestä mieheksi ja seksuaalisuudesta kivalla tavalla. Ja kirja oli tosi suosittu myös pojan kavereiden keskuudessa. Usein kun kurkkasin poikani huoneeseen kun kaverit oli käymässä oli jollakin pojista kirja kädessään =)
Ikuiset traumat saa jos rupeet puhumaan asiasta, josta et mitään ymmärrä. Anna isän/muun miehen kertoa, että seksisivut on silkkaa bisnestä ja rahastusta, alistamista ja nöyryyttämistä. Toi kirja on hyvä idea!
Onneksi omassa nuoruudessani vanhemmat eivät tajunneet tietokoneista mitään. Olisin varmaan kuollut häpäestä jos mamma olisi alkanut tenttaamaan joistain pokesivuista. Ja pitää muistaa se fakta, että nuoret katsovat pornoa ja seksi kiinnostaa. Jotkut saattavat jopa harrastavat seksiä ihan itse. Jos näin ei ole, niin henkilö ei vain ole jäänyt kiinni.
Tuollainen puhuminen ei välttämättä ole kovin hyvä idea. Ei se oikeastaan kuulu äidille, että mitä se poika yksin ollessaan hommaa. Ja jos siihen on nyt aivan pakko puuttua, niin muita toistaen neuvon, että anna isän tehdä se. Jos mulle tulis iskä jotain soopaa selittämään jostain seksijutuista, en kyllä kuuntelis sitä sekuntiakaan. Tosin en kuuntelis kyllä äitiäkään. :') Ja tuskin tuon ikäinen poika edes luulee, että seksi on pelkkää naisten alistamista - vaikka eihän porno muutenkaan anna oikeaa kuvaa. No, tee niin kuin parhaaksi näät, mutta voinpahan kertoa, että puhumisesta ei hyvää seuraa, jos sinä sen meinaat tehdä. :>
Älä puhu asiasta hänelle mitään! On ihan normaalia, että teini-ikäiset nuoret käyvät pornosivuilla. Ei niissä loppuen lopuksi mitään pahaa ole.
Jos meet puhuu sille niist pornosivuista, sille jää ikuiset traumat susta! :D
Mielummin lainaat kirjastosta murrosikää ja koskevia kirjoja ja laitat ne poikasi pöydälle ja sanot tyyliin "sä alat jo olee semmosessa iässä, et ajattelin tuoda sulle näit kirjoja, jos haluut vaikka lukee"
Poikahan ei varmasti myönnä "siis joo ehdottomasti! kiitti äiskä!" mutta kyllä se ne kirjat lukee.. Onneksi useimmissa seksikirjoissa kerrotaan, että pornosta ja leffoista saa aivan väärän kuvan seksistä.