Ei sitten saa osia, kiitos maahantuojan, niin en suosittele tätä merkkiä kellekkään!!
PCR-6300C:ni on sitten korjauskelvoton. Oli muuten aika kallis tuote. Tuli kalliit käyttötunnit. No sen ainakin oppi, että kannattaa aina varmistaa, että tuotteen huolto ja varaosapuoli toimii. Alalla on paljon helppoheikkejä, jotka tuovat tavaraa maahan ja jotka kestää juuri takuuajan. Sitten takuun jälkeen hajonneille tuotteille voikin myyjä levittää kädet ja sanoa vain voi voi..
Mikähän on tallentavan digiboksin oletettu käyttöikä noin niinkuin kuluttajaviranomaisen näkökulmasta? Ehkä juuri tuo kaksi vuotta ja sitten roskiin, kun hajoaa ja uutta tilalle. Tämä jos jokin on kerskakulutusta ja luonnonvaroja kuluttavaa toimintaa.
Ei kai täsä muu auta, kuin lähteä elättää paikallista kodinkonekauppiasta. Onneksi se ei myy
PROCASTER-merkkisiä tuotteita
PROCASTER
DIGIBOKSI
32116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olet sikäli ihan oikeassa, että Hesarissa mainittiin jokunen kuukausi sitten television käyttöiäksi kaksi vuotta. Kaipa sama käy digibokseillekin? Oma töllöttimeni on kuusi ja puoli vuotta vanha ja digiboksikin jo kaksi ja puoli. Kumma kyllä, molemmat toimivat moitteettomasti!
Eli Verkkokauppa.com sahaa omaa oksaansa tällaisella toiminnalla. Vastaava kusetus on Hakkapeliitta navigaattori.
tällanen kokomus tältä viikolta: vein Procaster PVR6200C:n takuuhuoltoon tällä vkolla (2.krt), jo muutaman tunnin kuluttua tuli ilmoitus, et laite korjattu ja toimitettu kotiosoitteeseen. Hyvää palvelua ajattelin. No yllätys olikin moinen, kun boksi kytkettiin kiinni ja kovalevy oli lähes täynnä, ei tosin omia talletuksia vaan jonkun toisen. Varmaan kaikkien kannalta ihan hyvä, että ei mitään kovin arkaluonteista materiaalia löytynyt. Toivoin, että kyseessä olisi ollut inhimillinen erehdys, että olis pari boksia mennyt sekaisin keskenään, mutta ei, kyllä se oli ihan perustoimintaa heiltä, et jos boksísi (tai siis varmaan mikä vaan laite) hajoaa, saat tilalle jonkun toisen viallisena palautetun ja ns tehdaskorjatun laitteen. Kovalevyn formatointi oli vaan kuulemma unohtunut. Siis mielestäni aivan törkeetä meininkiä. Tässäkin laitteessa on tallennuksia paljon pidemmältä ajalta kuin meillä edes boksia on ollut. Ja miksköhän se on huoltoon viety?!? tämän laitteen ent.omistajalle varmaan todettu sama kuin meille nyt, ei valitettavasti saatu pelastettua tallennuksia. Onko kellään käsitystä et onko tällainen toiminta ihan sallittua? No itse nostin sellasen metakan sinne, et lupasivat tilalle 6500:n, koska ei uusia 6200:ia ole. Mutta takuuaikaa eivät suostu muuttamaan. Joten odotettavissa on uusia lapsusvikoja ja ohhoh, takuuaika ohitse puolen vuoden päästä ja aiempien viestien perusteella ilmeisesti varaosatkin... Jatkossa voin kyllä kanssa ihan mieluusti maksaa muutaman kympin enemmän (vaikka kalliistihan tästä tuli pari vuotta sitten maksettua) ja hankkia laitteeni jostain muualta kuin verkkokauppa.comista! ja päätyä valmistajiin, joista on edes varmuutta jatkossakin.