Nythä tenavat on kivan jutun keksineet peltsikan takana olevalle luontopolulle...eiku nuotio pystyyn ja makkaraa grillaamaan...eikä haittaa mitkään ruohikkopalovaroitukset,pääasia,et kivaa on!!!
tenavien grillailu
luontopolulla
3863
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mä muistan sen keväisen päivän joskus viimevuosituhannella kun oltiin nuoria ja pistettiin ekaa kertaa grilli pystyyn puistoon ja kuunneltiin kun makkara tirisi ja olut maistui. kai me parit xanorit silloin joltain paikallisilta juopoilta saatiin kaljaa vastaan ja voi että nää riihimäen rehottavat revat kun niille poikuus menetettiin siinä kyllä olis saanu amerikanpoikakin kyytiä saatana!!!
laillisia nuotiopaikkoja löytyy hämeestä paljon. ei tietenkään mistään taajamasta vaan vähän kauempaa. mutta pieni pyöräretki on ihan kiva jos ei ole niin pullamössöjä että vanhempien pitää kuskata autolla :) noista paikoista löytyy muuten hemmetin hyvä karttakin: Hämeen Järviylängön ulkoilukartta http://www.hameenvirkistysalueyhdistys.fi/hameenjarviylangonulkoilukartta.html sen saatavuus on vain tällä hetkellä aika heikko. riksun infopisteestä ei löytynyt, eikä huoltoasemilta tai kioskeistakaan. lopen kunnantalolta sen viimein löysin ja se oli sitä vuoden 2001 painosta joten sen sai puoleen hintaan, kuudella eurolla. uutta painosta ei näytä vielä löytyvän genimapin kauttakaan, mutta eipä nuo retkeilypaikat muutamassa vuodessa ole hirveästi muuttuneet..
sitä minnekään järviylängölle lähdetään - mopoillako? Eikä tarvitse mennä edes minnekään luontopolulle, Bad Segebergin puistossa löytyy nuotionjämiä, se siitä! Urbaanit - jos sellaisiksi riihimäkisiä voi sanoa - leikkivät retkeilyä..... HEHEHEHEHEHEEEEEEEE! Hyvä ettet ehdottanut niitä uimarantojen nuotiopaikkoja - hups, pitikin sanoa! Mutta onneksi nekin ovat kauempana, ei sinne kukaan, korpeen varsinkaan, nuori lähde rellestämään, paitsi jos on auto. Joo!