Hei!
Otsikossahan tuo pääasia olikin. Eli mistä tiedän, että kissani on tiineenä?
Kissani on perus maatiaiskissa, joka on ollut paljon pihalla (asumme maalla). Mourullaan on ollut jokin aika sitten ja ollut aika pitkän ajan karussa.
Nyt kissa tuli takaisin, enkä ole sitä pihalle enää päästänyt, kun tunsin sen mahassa sellaisia jänniä kovia kohtia. Niinkuin pieni häntä tai tassu... Nisiä olen myös seurannut, ettei vielä maitoa tule = ei ole tehnyt pentuja ulos jonnekin.
Kissa on huomion kipeä, syö kokoajan ja maukuu (mutta ei mourua). Minusta maha ei vain ole vielä kovin iso, ainakaan että pennut vielä syntyisi.
Sitä maukumistakin ihmettelen, kaipaako ulos, etsiikö pesäpaikkaa vai mikä. Vai kuvittelenko sen odottavan, jos se onkin kiimassa!
Pennut on kyllä toivottuja!!!
Kissa odottaa?
Jöpö-ttäjäjoonas
5288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ei vaan tajua että ihmiset on noin välinpitämättömiä kissan hyvää hoitoa kohtaan ja antaa pentujen vaan tulla ilman että niiden ja emon hoidosta otetaan selvää etukäteen. Ei jaksa enää näitä teidän juttuja, ihan oikeesti.
Vastauksestasi oli suuri apu, kiitos!
Eläinlääkäri osaa varmasti sanoa, onko kissa tiineenä, suosittelen siis eläinlääkärikäyntiä. Jos se odottaa pentuja, niiden syntymisen jälkeen kannattaa ehdottomasti leikata kissa, koska kiimat rasittavat sitä ja mahdollinen toinen synnytys vielä enemmän. Jos se ei odota pentuja, kannattaa leikata samantien.
Heippa!
Olet ehkä saanutkin jo tietoa asiasta, mutta noin 3vk tiineyden alusta nisät alkavat punottaa ja ne suurenevat. Emon vatsaa ei kannata paljon tunnustella käsin, ettei vain vahingossa vahingoita syntymättömiä pentuja.
Ei kannatakaan nyt päästää kissaa ulos. Tiineys kestää melko tarkkaan 63vrk, mutta voi olla 59-66 päivää. Ehkä jopa 70, tosin se on harvinaista. Kissa yleensä tarvitsee omistajan synnytykseen mukaan "henkiseksi tueksi".
Maukuminen voi johtua kohdun kasvukivuista.
Onnea tulevalle pentueelle. :o) (Ellei ole jo syntyny).
niin tääl on näitä kissan synnytys juttuja paljon joten sielt löytyy paljon tietoo