Onko kukaan käyttänyt pääsykokeessa jotain lääkkeitä (normaalista poikkeavia siis)? Esimerkiksi jännitykseen rauhoittavaa tai jotain muuta?
Itse olen menossa nyt pääsykokeeseen ja jännittää tietysti. Ei ehkä liikaa mutta kuitenkin pelkään että keskittyminen saattaa jopa herpaantua sen takia.
Minulla olisi mahdollisuus ottaa adhd:n oireiden hoitoon tarkoitettua lääkettä, concertaa.. Eräs lääkäri mainitsi sen olevan "lennonjohtajien dopingia" eli auttaa kaikkia ihmisiä keskittymään riippumatta siitä onko diagnosoitua adhd:ta vai ei. Mahtaisiko siis olla hyödyllistä ottaa tuota lääkettä pääsykoepäivänä? Lumevaikutus ehkä vähintään tulisi.. Vai onko ihan tyhmä idea ja vastuutonta ja huijausta?
Lääkkeitä pääsykokeessa?
hakija 09
92045
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
En sitä huijaamisena pitäisi, koska eihän se tietoa lisää. Kuitenkin riski se on, mikäli et ole lääkkeen käyttämiseen tottunut ja siis et osaa kunnolla arvioida sen vaikutuksia. Aivokemian kanssa kun pelataan niin kyllä se voi myös vaikeuttaa asioiden muistamista, mistä sitä tietää. Turvallisempaa olisi opetella hallitsemaan omia ajatuksiaan, pitämään jännitys kurissa ja järjestelemään muistia siten että kaiken tarvittavan saa kaivettua esiin. Mutta jos tämä ei ole vielä hallussa niin voi sen opettelu ennen koetta olla aika hankalaa. Jos nyt olet vakavissasi tuon lääkkeen kanssa, niin ainakin kokeile sitä kertaalleen ennen koepäivää, ja yritä muistella opiskelemiasi asioita ja vaikka kokeile kirjoittaa niihin liittyvää esseetä. Jos huomaat sen sujuvan normaalia paremmin, niin antaa palaa. Vakaituiseksi tavaksi koetilanteissa sitä ei kuitenkaan kannata ottaa, jos oppii pärjäämään ainoastaan lääkkeiden avulla on pulassa silloin kun niitä ei ole saatavilla. Pitemmällä aikavälillä pitää vain opetella pitämään se jännitys kurissa.
Kirjoitat sen minkä tiedät ja vastaat siihen mitä kysytään! Siinä kaikki. Se tietohan sulla on, eri asia, sattuuko kysymykset niistä tiedoista.Eoi kannata hermoilla.
tuosta lääkkeestä saat mojovan paniikkikohtauksen ja koko koe menee persiilleen.. nuo stimulantit ovat melko arvaamattomia aina. Se paniikkikohtaus on hiipivä piru, alkaa hikoilla, tuntuu että toiset katsovat, hengität kiivaasti ja henki salpautuu, adrenaliinia alkaa virrata ja kohta sun on pakko päästä pois siitä tilanteesta. Juokset ulos koesalista etkä kehtaa enää mennä takaisin..
en neuvoisi ottamaan, jos on taipumusta paniikkiin/sykkeennousuun tms. Keskittymään autta kyllä, mutta kanttaa kokeilla ensin mikä on oikea annostus itselle ja miten lääke vaikuttaa ennen kuin pääsykokeisiin ottaa. Toisekseen jos ongelma on enemmänkin 'panikoiminen/hermostuneisuus/jännitys' niin stimulanttilääkitys ei siihen kyllä auta, itse asiassa voi hyvinkin pahentaa oireita. Tuollaiseen koejännitykseen auttaa enemmän beetasalpaajat ja rauhoittavat lääkkeet.
Tuosta 'lennonjohtajien dopingia', käsittääkseni enemmän modafiniili ja amfetamiinijohdannaiset auttaisivat ihan 'ei ADHD:illa kuin metyylifenidaattivalmisteet. Noita kahta sitten ihan käytetäänkin/testataan armeijoissa jne.
56mg annoksella. Huomasin keskittymiseni todellakin huimasti parantuvan! Jaksoin istua lukemassa ja laskemassa kaksi kertaa pidempään kuin normaalisti ja ajatus tuntui pysyvän siinä missä pitikin. Lisäksi huomasin jalkani pariinkiin otteeseen puutuvan siksi että olin istunut niin pitkään samassa asennossa jalat ristissä, yleensä ilmeisesti heiluttelen jalkojani huomattavasti enemmän istuessani. Mitään ikäviä oloja ei ollut eikä tullut, ainoastaan illalla oli vaikea saada unta, ei vaan nukuttanut. Eikä pelkoa, en aio ruveta sitä mitenkään sen enempiä käyttelemään, ei ole tarvetta. Tosiaan tuossa ekassa viestissä ehkä vähän huonosti selitin miksi halusin tätä kokeilla. Ei kyse tosiaan ole niinkään panikoinnista vaan nimenomaan siitä että saisinko lääkkeen avulla ajatuksiani normaalia paremmin kokoon ja järjestykseen. En tiedä oliko vaikutus plaseboa vai oikeaa, tosin sillähän ei ole niin väliä vaan lopputuloksella.
ehkä tulevaisuudessa järjestetään doping-testejä pääsykokeen yhteydessä :)
Varo vaan ettei jää koukkuun, niitä on kiva sitten rouskia aina tarpeen tullen ja sitten ei enää osaa olla ilman ja menee siitä samanlaiseen paniikkiin kuin ennen pillereitä.
Buranat kohta kanssa reseptilääkkeiksi kun kaikki kohta niitä napsii koko ajan eikä pääse sängystä ylös ilman niitä
kyllä mä ainakin ottaisin jos mulla olis tollasia lääkkeitä :P
nyt kun oot testannu ja hyväksi todennut niin miksi et ottaisi?