21 936 suomalaista vetosi lasten puolesta

Jokohan nyt alkaisi tapahtumaan jonkun sorttista muutosta lastensuojelun toilailuihin?? Ja kuntien sähläämisiin mihin rahat menevät!! http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1682538
6227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

juttuja tuosta aiheesta keskustelu puolella niin kyllä huomaa kuinka tietämättömiä ihmisiet ovat olleet ja ovat yhä! Heillä ei ole mitään tajua suomen todellisesta tilanteesta ja vielä vähemmän näistä huostaanotto asioista!

Äänestä

Ja josta palstalaisia on vuosia haukuttu eräiden häiriintyneiden ihmisten taholta! Yleensä pelkkään huostabisnekseen panostavan Pelastakaa Lapset -yhdistyksen taholta on melkoinen myönnytys seuraava teksti: "Pelastakaa Lapset ry:n pääsihteerin Hanna Markkula-Kivisillan mukaan kuntien rahankäyttöä pitäisi jollakin tavalla kontrolloida. Lasten hyvinvointiin tarkoitetut rahat eivät aina mene oikeaan osoitteeseen. - Suurin huoli ei niinkään ole se, antaako valtio riittävästi rahaa vaan käyttävätkö kunnat rahan siihen, mihin se on tarkoitettu. Katainen korosti myös kuntien vastuuta rahojen käytöstä. Moni kunnanvaltuutettu ei Kataisen mukaan edes ymmärrä katsoa, mihin tarkoituksiin rahat on korvamerkitty ja mihin ne lopulta käytetään." Melkein ilonkyyneleihin tässä puhkeaa, kuns saa tuollaista tekstiä luettavakseen. Saa nähdä, saako tämäkään vetoomus aikaan sitä täällä paljon puhuttua ja toivottua kontrollia kuntien rahankäytölle. Siellä se suurin sylttytehdas löytyy, josta laittomia huostaanottoja pitää haukkua ja osoitella, eikä tämän palstan vanhemmista!

Äänestä
  • järjestelmää, SDP aloitti tuon järjestelmän ruokkimisen, siellähän se kunnan joutoväki on palkattu tekemään työtä jota ei ole. Elätteinä ovat myös kaikensorttiset "lasten etua" ajavat laitokset, järjestöt, ym, jotka eivät ajattele kuin omia etujaan.

    Äänestä

  • Hyvä-veli-sisko kirjoitti:

    järjestelmää, SDP aloitti tuon järjestelmän ruokkimisen, siellähän se kunnan joutoväki on palkattu tekemään työtä jota ei ole. Elätteinä ovat myös kaikensorttiset "lasten etua" ajavat laitokset, järjestöt, ym, jotka eivät ajattele kuin omia etujaan.

    niin tässä olisi todellista aihetta vaikka mielenosoitukseen. Siihen tulisi mukaan muitakin, ei vain lastensuojelun asiakkaita, koska kuntien väärästä rahapolitiikasta kärsii suuri joukko muitakin ihmisiä.

    Äänestä

osin lasten kustannuksella. Olisi jo aikakin toteuttaa nämä puheet käytännössä: "Vetoomuksessa pyydettiin kuntia panostamaan ennaltaehkäisevään toimintaan ja valtiota huolehtimaan siitä, että taantuman maksajiksi eivät joutuisi kaikista heikoimmat eli lapset. " Milloin poliitikkojen korvien väliin saadaan se yksi tosiasia eli mitä paremmin vanhemmat voivat, sitä paremmin myös heidän lapensa voivat. Olisi paljon inhimillisempää ja pitkällä tähtäyksellä taloudellisempaa huomioida lapset muuallakin, eikä vain sijaishuollossa.

Äänestä

Ei voi muuta kuin toivoa pikku hiljaa järjen kasvua poliittisille päättäjillemme.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kind-3 kirjoitti:

Jokohan nyt alkaisi tapahtumaan jonkun sorttista muutosta lastensuojelun toilailuihin?? Ja kuntien sähläämisiin mihin rahat menevät!! http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1682538

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu