sytostaatti allergia

Kysyisin, kenelle on tullut sytostaateista allerginen reaktio. sain eilin toisen sytostaattihoidon ja paklitakselista tuli paha reagtio. Jouduin olemaan sairaalassa yön ja aamulla yritettiin siedätyshoitoa, vai 2ml/300ML ja sekin aiheutti melkein heti reaktion.Onko tietoa. Nyt joudutaan sitten kokeilemaan toista ainetta Taxotere(doketakseli) pelottaa, että aiheuttaako sekin reagtion. Karboplatiinin sain normaalisti se ei aiheuttanut reagtiota.
73260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Minä sain toisen Texotere-hoidon yhteydessä voimakkaan allergisen reaktion ja hoito jouduttiin keskeyttämään ja loput vaihdettiin FEC x 5. Lisäksi ensimmäisen Taxon jälkeen minulle tuli neutropenia ja jouduin sairaalahoitoon. Taxotere ei vaan sopinut minulle, loput hoitot onnistui hyvin.

Äänestä

Minulle tuli taxoterestä tosi voimakas allerginen reaktio. Myöhemmin sain taxolia tai jotain lähes samaa lääkettä, eikä siitä tullut mitään erityistä reaktiota. Minuakin pelotti kun sain sitä, mutta koska hoitajat tiesivät minun allergisen "taustan" niin minua seurattiin tavallista tarkemmin tiputuksen aikana. Mene vain rohkealla mielellä hoitoon.

Äänestä
  • multiallerikko,autaa kun sanoo henkilökunnalle,osaavat varautua.Mene reippailla mielillä,kyllä sinusta huolta pidetään. Toivottavasti seuraavat kerrat menevät paremmin.

    Äänestä

  • Ira¤ kirjoitti:

    multiallerikko,autaa kun sanoo henkilökunnalle,osaavat varautua.Mene reippailla mielillä,kyllä sinusta huolta pidetään. Toivottavasti seuraavat kerrat menevät paremmin.

    Kysyisin mitä tarkoitat tuolla multiallerikolla?

    Äänestä

  • kevätesikko kirjoitti:

    Kysyisin mitä tarkoitat tuolla multiallerikolla?

    allerginen hajusteille,pölylle,pesuaineille,lehmän karvoille ,koivulle,lepälle pujolle,penisilliinille,jodille ym.

    Äänestä

  • Ira¤ kirjoitti:

    allerginen hajusteille,pölylle,pesuaineille,lehmän karvoille ,koivulle,lepälle pujolle,penisilliinille,jodille ym.

    minulla ei ole mitään allergioita ollut aikaisemminennen tätä.

    Äänestä

Sain hoidoissani jossain kuurin Bleomyciniä ja se teki minulle iho-oireita käsiin ja yläkroppaan. Ei muuta kun allargiatropit kehiin ja uus yritys muilla aineilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kevätesikko kirjoitti:

Kysyisin, kenelle on tullut sytostaateista allerginen reaktio. sain eilin toisen sytostaattihoidon ja paklitakselista tuli paha reagtio. Jouduin olemaan sairaalassa yön ja aamulla yritettiin siedätyshoitoa, vai 2ml/300ML ja sekin aiheutti melkein heti reaktion.Onko tietoa. Nyt joudutaan sitten kokeilemaan toista ainetta Taxotere(doketakseli) pelottaa, että aiheuttaako sekin reagtion. Karboplatiinin sain normaalisti se ei aiheuttanut reagtiota.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu