"Ortodoksisen kirkon puolelta arkkipiispa Leon teologinen sihteeri Jyrki Härkönen korostaa, että kirkko tajusi jo keskiajalla, mikä vaara syntyy, jos retoriikan osaavia kirkonmiehiä rekrytoidaan politiikkaan.
"Koska jo keskiajalla oli pyrkyreitä, niin kirkon ottama kanta on selvä: pappi älköön ottako itselleen maallisia tehtäviä tai osallistuko poliittiseen toimintaan", Härkönen sanoo.
Kirkko ei katso asialliseksi sitä, että kirkossa jumalallista totuutta julistanut henkilö menee samassa asussa ja roolissa ajamaan poliittisia päämääriä.
"Lähdemme siitä, että henkilö itse ymmärtää signaalit ja pyytää vapautuksen pappisviran julkisista tunnusmerkeistä. Hän voi olla aivan hyvin ehdokkaana, ja toivottavasti pääsee läpi Mitro Repona, jos hän vaihtaa liituraidan päälle ja luopuu näistä merkeistä", Härkönen sanoo.
Härkösen mukaan ei ole mahdollista, että Isä Mitro ei tietäisi linjauksesta.
"Hän on opiskellut asian jo pappisseminaarissa ja ollut 20 vuotta pappina. Tämmöisessä asiassa esiintyminen tietämättömänä on vain ja ainoastaan valhetta", Härkönen sanoo."
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Ministeri Brax pyysi tietoja Isä Mitron viittakiistasta/1135245779942
Ei pappeja
politiiikkaan ::::
0254
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.