kumpi parempi 100ha viljatilan ykkös koneekss,? 4000h ajettu valmet 8300, vai 6700h ajettu case 5150maxxum.? käsivaihteista fiat 140-90:kin oon katellu. koneet ehkä omien töiden lisäks naapuri urakointiinkin. mitään ei itse ulkoisteta.
omia töitä n:1000h\VUOSI urakointi..
mitä halvemmilla koneilla selviää, sitä enemmän jää rahaa käteen..
mikähän
kone...
2466
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Koeaja kaikki mahdolliset kiinnostavat yksilöt ja tee sen mukaan ostopäätös. Joka värkissä omat tyypivikansa. Jos haluat halvan ja hyvän niin joudut kaksi traktoria ostamaan..(vanha itä-suomalainen sananlasku)
Kyllä mä saanosin omista kokemuksista notta ota ny se valtra mutta suosittelisin 8400:sta. Perus varma traktori sitkeä veturi ja tarvittaessa kestää tehon lisäystä hyvin. Miinuksena ehkä polttoaineen kulutus muihin merkkeihin nähden mutta sekin tulee hyödyksi ala väännössä ja sitkeydessä. Ikävähän se on esim kyntää jos täytyy kesken viilun vedon etsiä pienempää vaihdetta. Tätä ongelmaa ei ensimmäisenä valmeteissa tule vastaan. nostolaitteet toimii sähköisesti(nappi/rulla) kuten nyky tarktorissa pitääkin tuotot riittää varmasti vilja tilan tarpeisiin ja luotettavuus on huippu luokkaa vielä 10000h jälkeenkin. Omassa 8400 Vallussa on nyt 14000h ja vikoja ei ole. Teen omilla koneilla paljon urakointiakin ja tällä paljon ajetulla valmerillakin pärjää mainiosti. Kaikki toki riippuu koneen huolloista ja siitä kuinka koneita käytetään.