Onko kukaan tehnyt omatoimisesti tällaista reissua ?Mihin hintaan suurinpiirtein? Noi matkatoimistot nimittäin on loputtomia kiskojia. Jos esim.vertauttaa poptravelin kautta lennot, netin kautta hotellit ja kuitenkin haluaisi vaikka BKK:ssa retkiä suomeksi (vanha isä ei osaa enkkua),mitenkä tällainen on onnistunut? Löytyykö jostain joitain yksityishenkilöitä oppaaksi ?Entäpä BKK:ssa Malesian lennon varaaminen, pitääkö samantien kun terminaaliin saapuu, tilata jatkolento parin päivän päästä Malesiaan? Annankadulla on joku Matkantekijät, onko joku käyttänyt heidän palvelujaan ja mihin hintaan? Turhasta on turhaa maksaakin, mutta ainakin suomenkielinen paikallisopas BKK:ssa toimisi nasevasti.
Vastaukset 6
- mietin minäkin
Eli meilläkin on tarkoitus lähteä Malesiaan ja olemme pähkäilleet että varaammeko itse matkat vai käytämmekö matkantekijät toimistoa ja miten jatkolennot, pitääkö tilata jo Suomessa vai riittääkö pari päivää ennen paikanpäällä.
Hki-Bkk-Hki suorat lennot http://www.supersaver.fi/lennot ja väli Bkk-Kuala Lumpur-Bkk http://www.airasia.com/site/th/en/home.jsp Netin kautta on halvempaa. Toki saapi Bkk:n asemalta myös mut kalliimpaa.
- thanks a lot
kitewind kirjoitti:
Hki-Bkk-Hki suorat lennot http://www.supersaver.fi/lennot ja väli Bkk-Kuala Lumpur-Bkk http://www.airasia.com/site/th/en/home.jsp Netin kautta on halvempaa. Toki saapi Bkk:n asemalta myös mut kalliimpaa.
Tossa airasiassa on näemmä mahdollisuus hotellin varaukseen samalla, mutten saanut esiin.Tai onko kellään hyvää bungalow-tyylistä majoitussivustoa sekä Malesiassa tai Khao lakissa ?
- ukkelivaan
Jos haluatte säästää rahaa, niin lentäkää vaikkapa ryanair:lla (www.ryanair.com) Lontooseen (about 100e). Lontoossa yksi yö ja airasialla suoraan kuala lumpuriin alle 400e. Lontoossa suosittelisin tosiaan ottamaan yhden yön jostain hotellista, koska jos lento myöhästyy kukaan ei korvaa teille tuota jatkolentoa. Toinen vaihtoehto on katsoa vaikkapa vertaa.fi palvleusta halvat lennot suoraan bangkokkiin ja jatkaa sieltä airasialta kuala lumpuriin (lento joku 70e edestakaisin). Suomenkielen taitajista malesiassa ei ole tietoa, mutta kaipa teistä joku voisi tulkata? Hotelleista sen verran, että www.wotif.com:sta aika hyvät viime hetken tarjoukset. Kualan hotelli tarjonnan löytää hyvin myös tuolta -> http://www.kl-hotels.com/ Tuosta airasiasta vielä sen verran, että sivuja kannattaa kytätä noiden lentojen suhteen.. Nousee ja laskee mielestäni ihan randomista ja välillä hyviäkin tarjouksia samalle päivälle ja seuraavana päivänä lentojen hinnat saattaa olla 20%. Itse olen suosinut jo pitkään pelkkiä omatoimimatkoja, eikä mitään ongelmia ole ollut. Jos haluaa, niin hotellista voi pyytää jotain vastaan kentälle, jolloin kuljetuskin on valmiina odottamassa. Itse olen myös jättänyt hgotellien bookkaamisen viime hetkeen ja tehnyt hyviä löytöjä juuri tuon wotif pavlelun kautta. Mutta pääpiirteittäin, osta lennot etukäteen, jätä tarpeeksi väliä vaihtoihin (vuorokausi) jne.
- yrjokaarle
Siis haluat matkatoimiston palvelut ei matkatoimistosta. Yhdensuuntainen lippu lentoyhtiössä yleensä maksaa maltaita. Siis ainakin lentomatkat pitäisi olla edestakaisia.
- Kautta
Malaysiannin tarjouslennolla 210e sivu Kuala Lumpuriin,sieltä Air Asialla eteenpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251168
- 691081
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun93838- 77761
- 45741
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la38694- 67633
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka25628Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?38518Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44487