Syksyllä lähden iäkkäiden vanhempieni kanssa Puertoon. Kaupunki on itselle suht tuttu ja muutamia hyviä käyntikohteita tiedän eli Sitio Litre, Loro Park, Kasvitieteellinen puutarha ja Taoron mäki.
Mitähän muita hyviä käyntikohteita kaupungissa ja sen lähiympäristössä olisi johon olisi helppo päästä taksilla tai bussilla?
Ja lähiseudun kylät ja kaupungit kiinnostavat myös, mutta mitkä niistä olisi mielenkiintoisimpia ja mihin olisi helpoin päästä (ja miten?).
Kovin tarkkaa matkaohjelmaa en aio tehdä, mutta matkakumppanieni ikä huomioiden yritän miettiä mahdollisimman paljon nähtävää mutta mahdollisimman helposti. Kovin hauskaa ei olisi näet etsiä bussiasemia, hortoilla eksyksissä jne. kun ikä ja vaivat jo alkavat painaa ja kaiken toivoisi menevän mahdollisimman sujuvasti.
Olisiko vielä joitain ravintolasuosituksia? Gourmetruokaa emme kaipaa, vaan mutkatonta ja maistuvaa mukavassa ympäristössä.
Puerto de
la Cruz
3561
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hei, voisitte käydä bussilla 363 Buenavistassa matka yhteensuuntaan kestää n 55min, siinä näkee kivasti maisemia, periää voi vaikka nauttia lounaan. Buenavista on pieni paikka mutta mielestäni käymisen arvoinen. Matkan hinta 2008 tammikuussa bonokortilla 2.10e/aikuinen. Kolmelle kannataa ostaa 30e kortti, näin voitte matkailla edulliesti.
Onko tämä Buenavista jokin kylä vai mikä? La Orotava ja Santa Ursula kiinnostavat myös kun taitavat olla ihan taksimatkan päässä. Tuo bussilla ajeleminen hieman harkituttaa että josko osataan sitten palata takaisin Puertoon (vaikeaa bussiaseman löytäminen?).
En ole varma onko Buenavista kaupunki. Bussiasema ei ole ihan keskustassa mutta eipä siellä voi eksyä, ensin pieni nousu ja sitten oikealle suosaa katua keskusaukiolle. Lähinnä ajattelin maisemia joita näette matkalla. Reitti kulkee Puerto de la Cruz- Las Aenas- Realejo Bajo- San Juan de La Rambla- Icod de Los Vinos- Carachico- Los Silos- Buenavista, elikkä pohjoista rannikkoa.