Mulla on muutama, arviolta 4 kpl ilmeisimminkin Macrovisionilla suojattua VHS-nauhaa. Leffat on kumminkin mulle tärkeitä joten haluaisin siirtää ne DVD:lle. Mutta millä konstein?
Onko joku analoginen tv-kortti videoin:llä tai videokaappauskortti sellanen jolla onnistuu? Tai entä onko Suomessa jokin boksi jolla sais tuon "häiriön" pois? Tai olisko rakennusohjetta että vois itse tehdä sellaisen?
Ja ei sitten mitään tekijänoikeuslakihöpinää, se laki on perseestä (ja myös kaikki Teoston/Kopioston ym. ahneet tyypit). Olen jo kertaalleen maksanut noi leffat ja haluan vaan varmuuskopioida noi dvd:lle. VHS:t ei ole ikuisia ja kohta niitä VHS-laitteitakaan saa enää mistään eikä nauhatkaan kestä ikuisesti katselua.
Millä suojatut VHS:t DVD:lle?
onko konsteja?
4468
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
miten tuo suojaus ilmenee?
että jos koittaa kopsata suoraan vhs:ltä vhs:lle niin kuva välkkyy, muuttuu mv:n ja värikuvan välillä, tahdistus on päin per..., ääni katoaa jne. mutta kumminkin jos katsoo eli video suoraan telkussa kiinni niin kuva ja ääni on ok. Sitten jos koittaa kopsata vhs:ltä dvd:lle niin dvd ilmoittaa copyprotected ja tallennus siis pysähtyy siihen paikkaan tai ainakin pätkii pahasti. Eli tollaisia siinä ilmenee. Eli kaikki merkit viittaa siihen että noi nauhat on Macrovision suojattuja.
Aiheesta löytyy jo keskustelu, http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000025&conference=1500000000000137&posting=22000000015215159.
ei käytännössä saa enää mistään. Kaikki ne kaupat joissa sitä on OLLUT eivät enää myy ko laitetta. Eli kaippa noille kaupoille on tullut noottia asiasta? Sitten toi keskustelu missä ILMEISESTI on ollut jotain rakenteluohjeita, niin ainakin toinen sivu poistunut netistä koskapa sain error-ilmoituksen. Ja multiregion-linkin takana ollut sivukin ilmoittaa että Product not found. Ei vanhoja keskusteluja kannata linkittää, noi voi tapauksesta riippuen poistua netistä.