Millainen vapaus?

tankavaara

Ajatusten, oman itsen, lapsien, ystävien, tottumuksista, tavoista, valtakulttuurista, kyläyhteisöstä... mistä?

16

1238

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on päämääräni

      niin olen voittanut tänään itseni.

    • Joka on paljon

      enemmän kuin sanan!

    • varmasti voittaa

      vastuullisella tuskin voi olla täyttä vapautta mistään

      • vastoin

        Se vasta vapauden tuokin...


      • sittenkin
        vastoin kirjoitti:

        Se vasta vapauden tuokin...

        toisin päin? vapaus veljeys ja ta-sa-arvo yleensä vain utopiaa


      • Käännellä
        sittenkin kirjoitti:

        toisin päin? vapaus veljeys ja ta-sa-arvo yleensä vain utopiaa

        yltympärinsä. Haaveita, unelmia täytyy olla!


      • tajuaminen

        Niin, tämän tietää/tajuaa vain se jolla vastuullista on! Vaikka kuinka "pyörät pyörisivät" täyttä vapautta ei ole!


    • Vapautta ajatella omana itsenään, tehdä asioita vapaaehtoisesti, auttaa muita resurssiensa mukaan muttei äärirajoille, vapaus teeskennellä tarpeen mukaaan jottei loukkaisi yhtäkään, vapaus nukkua tai valvoa, vapaus kunnioittaa itseään ja muita, vapaus pukeutua niin kuin haluaa, vapaus liikkua ja puhua. Vapaus rakastaa!

    • RosaLiiin

      nautin vapaudesta, jonka itse annan itselleni. Tuntuu ihanalta kun riisun itseäni näkymättömistä kahleista, rajoittimista, ajatuskuvioista, joita niin helposti kannan mukanani kaikesta eilisestä, eletystä ja koetusta. Niin paljon kun kokemusta arvostankin niin silti se monesti rasittaa ja lokeroi. Vapaus on elämän ja tekemisen keveyttä, sanojen lentoa, viivan ja siveltimen ilmavaa hengitystä, melkein kuin pääskysen rentoa liitoa kesäisellä taivaalla.

    • , ja monesta, monesta muusta, ihminen on vapaa vasta sitten kun hän henkäisee viimeisen henkäisynsä, - toivottavasti on.

      • tankavaara

        ja jos ja miksi? Minähän vain kavahdin, en kellahtanut siksi en mitään yritääkkään sanoa. Kunhan vain olen. Vauhtia!


    • Meriläinen

      Vaikka joku hallitsisi elämäni ja vallitsisi maailmani. Ajatukset omanani, vain nauraisn, pääni sisällä kun häntä katsoisin. :) Ei ole haikua nähnytkään tää. Oli vain sanoja peräperään.

    • Olen vahvasti sitä mieltä, että kyllä useimmiten ihminen on omien ajatustensa vanki.

      • tankavaara

        oikeastiko?


    • ;-))

      vääristä rajoista ja rajattomuuksista vääriin aikoihin.

    • n asia

      Vapaus on sisäinen asia. Välttämättömyys on ulkoinen asia.

    Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      85
      1325
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      33
      1018
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      845
    4. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      650
    5. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      649
    6. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      149
      645
    7. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      627
    8. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      183
      611
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      31
      532
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      518
    Aihe