Jos ostaisin uuden HD:n, olisi se tänä päivänä myös rahallisesti järkevää, mieluisista customeista se halvin.
Voisin huolia 883 Sportsterin, joka on kokoluokassaan halvin custom moottoripyörä. Miksi ostaisin jonkun 650 kuutioisen, ylimääräisillä osilla lastatun japanilaisen, kun saisin samalla rahalla 900 kuutioisen, ilmajäähdytteisen ja pitkäiskuisen, pelkistetyn ja ketterän pyörän.
Jos taas halajaisin isompaa, suosikkini olisi joka tapauksessa BigTwin luokassa Street Bob. Hinta alle 19 tuhatta eikä oikeastaan kilpailijoita ole. Vai onko jollain kilpailijalla samaan hintaan tarjolla 1600 kuutioinen, ilmajäähdytteinen, perinteinen custom. Melkein kaikki kilpailijat ovat vesijäähdytteisiä tai hirmuisia peltilehmiä, jotka ei miellytä.
Siinä kaksi esimerkkiä luokkansa halvimmista pyöristä, vaikka kyljessä lukeekin Harley.
HD on halvin
vaihtoehto!
101195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
...mutta enpä osta mitään uutta. Vanha pannu on palvellut toista kymmentä vuotta minua ja vuosikymmeniä ennen sitä muita. Taitaa palvella jatkossakin vuosikymmeniä eteenpäin, joten ei ole tarvetta vaihtaa... .
- sportteri kätesihinta 9500 e - street bob käteisellä 14500 e
Näin on. Mulla oli loppumetreillä kaksi pyörää valittavana, toinen oli 883 Sportster, toinen Kawasaki VN900... jos vehkeet olis olleet saman hintaisia, olisi varmaan kallistunut Kawaan, mutta Harley oli melkein kaksi tonnia halvempi, joten valinta osui siihen lopulta. En pitänyt Kawaa niin paljon parempana, että olisin ollut valmis maksamaan pari tonnia lisää. Nyt on tuhannen kilsaa takana sporalla ja ihan tyytyväinen olen valintaan.
Tietty kawa kalliimpi mutta onhan se pyörän tuntuinen jo kokonsa puolesta sporsteriin verrattuna joka on mopon tuntuinen pienine tankkeineen ja varsin pelkistetty muutenkin,öljyläikätkin varmaan ilmestyy ensin sporsterin alle.
Kaikki ei tykkää isoista tankeista ja lokareista, joilla tehdään pyörä ison tuntuiseksi. Monet harrastajat esimerkiksi rakentaa tarkoituksella mahdollisimman siroja, pelkistettyjä choppereita jne. Sen takia uusissakin pyörissä yksi haluaa Gold Wingin tai Electra Gliden, joku ihastuu Street Bobiin, joka onkin muuten tosi suosittu ja edustaa juuri pelkistettyä, siroa tyyliä.
Mulla oli Kawan VN1500 ja nykyään HD:n Softail Fat Boy. Olisin voinut tietty valmiiksi ostaa siromman Softailin, mutta tuo tuli sopivasti kohdille.. VN:stä lähti heti iso tankki ja lokarit sekä muuta roinaa pois ja tilalle tuli sirompaa tavaraa. Samoin on käynyt Softailille, joka onkin nykyään pitkäkeulainen, siro chopper. Ja molemmat on rakennettu sellaiseksi, joka itseä miellyttää, eikös se ole tärkeintä. Tämä ihan vaan tiedoksi, ettei meidän kaikkien silmää ja tyyliä miellytä se, että mitä isomman oloinen, sen parempi. Se on hassua, että joitakin vaivaa välillä, jos toisten pelit ei ole sellaisia mistä itse pitää. Jokaisen pitäisi rakentaa pelinsä itselleen mieluisaksi. Ja makuja on monia. Joku tykkää peltisestä VN:stä, toinen ihastuu sirompaan Spotsteriin. Jos mieluisamman saa vielä halvemmalla, niin sehän on upea juttu. Miksi noin negatiivinen sävy?
Jep. Ja käytettyjä softaileja saa jo alle kymppitonnin. Vastaavat japsit on yhtä kalliita...
juu, on se varmaan hyvä, mutta kyllä ilmajäähdytteinen moottori on aivan muuta kun nykyaikanen, no, eipä siinä paljoa tehoakaan taida olla että kuumenis niin paljoa että leikkaa kiinni.
Niin se vaan on, monet ei vesipyssyä huoli ja se tuntuu joitakin kaivertavan. Mun mielestä on hyvä, että on erilaisia vehkeitä eri mieltymyksiin. Miksi pitäisi olla "nykyaikainen"? Mitä tehoihin tulee, niin customeissa ei yleensäkään ole tehoja, se ei ole se idea. Hauskaa sinänsä, ettei kaikki aikuisetkaan ymmärrä, että customit/cruiserit/chopperit on ihan eri tyylisiä pyöriä ja niillä ajotapakin on ihan erilainen kuin sport pyörillä... ja päinvastoin.
se sun kinneris jäähtyy jossei ilmalla? Vai onko kyseessä veneenmoottori?