Eli eilen alle vuoden vanha läppärini jumiutui ollessani netissä, ei auttanut control-alt-delete joten laitoin kannen kiinni. Tämän jälkeen kone ei käynnistynyt enää, ei tapahtunut mitään.. annoin akun tyhjentyä ja latasin uudestaan, sitten avautui taas. Mitähän ihmettä tapahtui? Entä kannattaisiko käyttää huollossa kun olisi vielä 2vk takuuta jäljellä? Kiitos jos joku tietäisi ja auttaisi tietämätöntä :)
Acer
jumittui?
8347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itellä on kanssa Acer kone ja joskus toisinaan se tekee sellaista, että kun virta nappulaa painaa, niin kone virta tulee, muttaa sammuu sen siliän tien. Liekkö se sitten Acerin ominaisuuksia tollaisudet. Käyttiksenä itellä on Debian ja Ubuntu. Muuten ihan tyytyväinen Acer läppäriin, mutta tuollaista pikku juttua tapahtuu silloin tallöin. ;)
Toivottavasti on joku pikkuvika vaan, ettei enteile isompia vikoja.. Ärsyttävää että jotain tulee heti kun takuu on menossa umpeen ;)
Linuksin on todettu kansainvälisissä tutkimuksissa syövän sähköä turhilla kutsuilla joten tässä lienee syy akun väsähtämiseen?
mene sinne sodat palstalle jauhamaan horsemanurea ihan urakalla xD
>Linuksin on todettu kansainvälisissä tutkimuksissa syövän sähköä turhilla kutsuilla joten tässä lienee syy akun väsähtämiseen?< Syö sähköä ja paskantaa kettinkiä, vai mitä.
Kone menee (oletuksena) virransäästötilaan jos kannen sulkee.
Tässä yksi arvaus. Kun oli noi taustatiedotkin noin kattavat. Oliskohan siinä joku Windows. Se vain jumitti jostain syystä. Laitteistossa ei välttämättä ole vikaa. Se kannen kiinni laittaminen oli turha liike. Sillä kone meni vain virransäästötilaan, eikä varsinaisesti sammunut kokonaan. Eikä se siitä säästötilasta osannut herätä, kun oli jo sen verran jumissa. Saatoitpa jopa kokeilla sammuttaa sitä virtanappulasta, mutta mitään ei tapahtunut, koska biosissa on säädettynä, että pitää painaa sitä >4sek ennen kuin sammuu. Normaali lyhyt painallus kun sammuttaa sen käyttäen Windowsin normaalia sammutusta, mutta eihän se toiminut kun oli kerran jumissa. Nämä riippuvat virranhallinnan asetuksista. Akun tyhjeneminen sammutti koneen väkisinkin, jonka jälkeen sen taas sai käyntiin normaalisti. Seuraavan kerran kun Windows menee totaalisesti jumiin ja tarvii saada kone sammutettua, pidä virtanappulaa painettuna yli 4 sekuntia, eli kunnes kone sammuu. Sen jälkeen voit sitten taas käynnistää sen normaalisti. Jos tilttailee usein, kannattaa selvittää sen syy, ennen kuin käy kylmät. Varmuuskopiothan on aina ajan tasalla, onhan. Lähipäivät käytät konettasi paljon, akulla ja ilman, eri tilanteissa. Josko sattuis ilmenemään ongelmia vielä kun on takuu.
Kiitos sinulle myös vastauksestasi! Ei pidä varmaan seuraavalla kerralla hätäillä (painoin käynnistysnappulaa liian tiuhaan) ja antaa rauhassa palautua. Otan nyt sen riskin että kone hajoaa takuupäivän umpeuduttua.. Muistin myös että virustorjuntakin on hankkimatta, sen asian hoidan heti huomenna ;)